fbpx
Kraków

Barszcz Sosnowskiego jeszcze groźniejszy w czasie upałów!

Uwaga na niebezpieczny barszcz Sosnowskiego. Kontakt z nim może wywołać m.in. poparzenia II, a nawet III stopnia. W trakcie upałów jest jeszcze groźniejszy. Miejsce występowania rośliny należy niezwłocznie zgłosić Straży Miejskiej lub do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Roślina jest niebezpieczna dla ludzi ze względu na uwalniane olejki eteryczne. W kontakcie z ludzką skórą powodują oparzenia II i III stopnia, a także zapalenie spojówek. Wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza potęgują działanie toksycznych związków. Objawy poparzenia pojawiają się dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach. W takiej sytuacji konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. 

Barszcz Sosnowskiego jest szkodliwy również dla środowiska. Ze względu na swój ekspansywny charakter, wypiera inne rośliny, zasiedla nowe miejsca i tworzy zwarte powierzchnie. 

Pod koniec ubiegłego roku weszła w życie ustawa o inwazyjnych gatunkach obcych (IGO). Każdy, kto zauważy na terenie Krakowa inwazyjny gatunek obcy, zgłasza ten fakt do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Stanowiska barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać pisemnie w postaci papierowej lub elektronicznej poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą Gminy Miejskiej Kraków lub na adres: ws.umk@um.krakow.pl – czytamy na stronie internetowej krakow.pl.

Miejsce występowania rośliny można również zgłosić Straży Miejskiej dzwoniąc pod numer 986. 

Barszcz Sosnowskiego występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów, rowów, na nieużytkach oraz odłogach. Osiąga wysokość nawet 3,5 metra. W pierwszym roku wytwarza rozetę liściową, a w drugim wypuszcza pęd nasienny zakończony dużym kwiatostanem w formie pokaźnego baldachu, o średnicy nawet do 70 cm. Liście wyrastające z rozety są duże i mogą osiągać nawet 2 m długości. 

KG