Słoneczna aura, ciepła, czysta woda, malownicze otoczenie. Czego chcieć więcej w letnie dni w centrum dużego miasta? Krakowianie dobrze wiedzą – parkingów i toalet!
W ostatni weekend maja odbyło się testowanie basenów na Zakrzówku. Jak relacjonują krakowscy urzędnicy w mediach społecznościowych: „Pogoda dopisała. Było wesoło i bezpiecznie”. I dodają, że park będzie dostępny w ciągu kilku dni, a od 22 czerwca będzie można pod okiem ratowników korzystać z basenów o rożnej głębokości- 40, 80, 120 i 2 x 350 cm.
Baseny to jednak nie wszystko. Mieszkańcy Krakowa bowiem dopytują, czy przy Zakrzówku dostępne będą parkingi dla użytkowników kąpieliska. Radny Stanisław Pietras w imieniu krakowian dopytywał też w ratuszu, ile będzie dostępnych toalet oraz punktów prysznicowych.
Jak dowiadujemy się w magistracie, do obsługi kąpieliska został wybudowany parking przy ul. Norymberskiej. Powstaje również parking przy ul. Wyłom, który będzie dostępny dla ograniczonej liczby użytkowników, tj. obsługi budynków, zaopatrzenia, osób z niepełnosprawnościami oraz użytkowników centrum sportów wodnych m.in. w zakresie transportu sprzętu.
– Nadmieniam, że do końca 2023 roku powstanie ogólnodostępny parking przy ul. Twardowskiego. Aktualnie wzdłuż ul. Norymberskiej trwają prace zlecone przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa w zakresie utwardzenia pobocza w celu umożliwienia parkowania – poinformował Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Jeśli z kolei chodzi o zaplecza sanitarne dla korzystających z kąpieliska, to są one zlokalizowane są w budynku wejściowym na baseny B2 od strony ul. Wyłom, w którym znajdują się: sanitariaty damskie: 3 toalety, pomieszczenia prysznicowe z 7 natryskami, sanitariaty męskie: 3 toalety, 2 pisuary, pomieszczenia prysznicowe z 6 natryskami, oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych: 1 toaleta, pomieszczenie pryszniców.
Warto przypomnieć, że krakowscy urzędnicy podkreślają, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wprowadzi odpowiednią instrukcję obsługi kąpieliska, która obejmować będzie zarówno czyszczenie basenów, jak i wynikające z przepisów standardy dotyczące kąpielisk miejskich.
„Otwarcie kąpieliska poprzedzone jest badaniami wody wykonywanymi przez sanepid, tak jak ma to chociażby miejsce każdego roku na kąpielisku w parku Bagry Wielkie. Badania w trakcie sezonu prowadzone są cyklicznie, tak aby na bieżąco monitorować stan i jakość wody. W momencie funkcjonowania kąpieliska niecki basenowe będą miały zapewnioną obsługę gwarantującą użytkownikom kąpiele w warunkach zgodnych z wszelkimi standardami” – czytamy w komunikacie krakowskiego ratusza.