Radni przyjęli budżet na 2021 rok. Zakłada on, że w przyszłym roku Kraków wyda w sumie 7 mld 129 mln złotych, czyli o około pół miliarda złotych więcej niż w obecnym roku. Wyższe mają być również dochody miasta i to mimo pandemii koronawirusa. Radni założyli, że wyniosą one 6 mld 386 mln złotych, czyli o około 130 mln więcej niż w tym roku. Zwiększy się też deficyt – wyniesie 742 mln złotych i ma zostać pokryty z kredytów oraz emisji obligacji.
Pierwotnie budżet Krakowa miał być o około 112 mln złotych niższy. Zwiększył się jednak na wniosek prezydenta Jacka Majchrowskiego, który w ten sposób chciał ująć w wydatkach miasta autopoprawki złożone przez radnych. Dotyczą one głównie miejskich inwestycji, które czekały w kolejce na finansowanie. Około 30 milionów stanowią poprawki dotyczące wydatków bieżących miasta.
– Wnikliwie przeanalizowaliśmy poprawki zgłoszone do projektu budżetu przez kluby oraz radnych i przygotowaliśmy finansowanie programów już realizowanych przez miasto – mówił podczas sesji budżetowej zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.
Pieniądze będą przeznaczone m.in. na program modernizacji dróg (o 11 mln złotych), budowy miejsc postojowych (ok. 1,5 mln złotych), budowy chodników (o 3,6 mln złotych), budowy parków kieszonkowych (2 mln złotych), realizacji Plant Podgórskich (2,1 mln złotych), rewitalizacji boisk przyszkolnych (2,4 mln złotych) oraz termomodernizacji budynków szkolnych, doświetlenia przejść dla pieszych, zagospodarowania zieleni, w tym w Nowej Hucie oraz budowy ścieżek rowerowych i przygotowania wybiegów dla psów.
– Ponadto w ramach autopoprawki wprowadziliśmy do budżetu nowe zadania inwestycyjne na łączną kwotę prawie 68,5 mln zł. To przede wszystkim przedsięwzięcia w obszarze edukacji, zieleni oraz infrastruktury – dodał Andrzej Kulig.
Budżet z koronawirusem w tle
Radni zgodnie orzekli, że przyszłoroczny budżet nie może być tworzony z założeniem dalszych ograniczeń pogłębiających kryzys finansowy. Dla utrzymania rozwoju miasta konieczne jest bowiem realizowanie planowanych inwestycji, które pobudzą także rozwój finansowy. To z kolei przełoży się nie tylko na lepszy komfort życia mieszkańców, ale również lokalne biznesy. Jednocześnie władze miasta podkreślały, że budżet został oparty na prognozach Ministerstwa Finansów, dzięki czemu uda się przeprowadzić w sumie kilkaset planowanych zadań inwestycyjnych.
– Budżet miasta na rok 2021 został oparty na prognozach ministerstwa finansów i założeniu, że epidemia będzie ustępować, a sytuacja gospodarcza się z czasem ustabilizuje. Zależy nam przede wszystkim na utrzymaniu inwestycji, bo to one podnoszą jakość życia w mieście, a także stanowią dźwignię lokalnej gospodarki. Są ważne zwłaszcza teraz, kiedy zagrożonych jest wiele miejsc pracy – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Podczas sesji Rady Miasta Krakowa Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, tak opisywał prace nad przyszłorocznym budżetem:
Zdaniem władz Krakowa, mimo krótkotrwałego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, miasto musi skupić się na pobudzaniu aktywności gospodarczej poprzez inwestycje oraz skierowanie wysiłku na utrzymanie jakości życia w mieście, co w przyszłości zaowocuje nie tylko utrzymaniem dużego zaplecza wykwalifikowanej siły roboczej, ale też atrakcyjności Krakowa dla inwestorów, którzy właśnie pod Wawelem będą chcieli realizować swoje inwestycje i rozwijać własne biznesy.
Prezydent Kulig zapewnił, że miasto nie zamierza rezygnować również ze wspierania ważnych dla mieszkańców wydarzeń i instytucji kultury oraz sportu, ale również w zakresie transportu, edukacji oraz pomocy społecznej.
Ile wyniosą dochody miasta?
Budżet na rok 2021 zakłada, że na dochody Krakowa złożą się:
– dochody własne gminy – 1 mld 956 mln zł
– udział gminy w podatkach PIT i CIT – 2 mld 024 mln zł
– subwencje i dotacje z budżetu państwa – 2 mld 123 mln zł
– środki ze źródeł zagranicznych – 282 mln zł
Poziom dochodów Krakowa może jednak ulec zmianie. Blisko 30 proc. budżetu stanowią bowiem dochody z podatku PIT, a ten bezpośrednio zmienia się w zależności od sytuacji gospodarczej każdego mieszkańca Krakowa. Kluczowe będzie zatem, to ile krakowianie zarobili w 2020 roku, czy utrzymali zatrudnienie a jeśli tak, to czy ich dochody były na poziomie podobnym do lat ubiegłych. Prognozy Ministerstwa Finansów są więc obarczone swego rodzaju ryzykiem i granicą błędu, która może spowodować, że planowane dochody miasta będą w rzeczywistości niższe.
Co i za ile?
Największe wydatki miasta są związane z bieżącym utrzymaniem i funkcjonowaniem. W 2021 roku wydatki z tego tytułu wyniosą aż 5 mld 756 mln złotych. Najwięcej środków pochłonie utrzymanie edukacji i wychowania (31,8 proc.). Wzrosną również wydatki na wsparcie dla rodzin, na które Kraków wyda 985 mln złotych. Bieżące wydatki na transport i łączność wyniosą 729 mln złotych, czyli o około 30 mln mniej niż w 2020 roku. Niezwykle istotne będą jednak inwestycje, które miasto planuje zrealizować w 2021 roku. To między innymi:
- transport: budowa linii KST z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową, przebudowa stacji kolejowej SKA „Swoszowice” wraz z budową parkingu P&R, rozbudowa al. 29 Listopada oraz ulic: Igołomskiej, Klasztornej, Stelmachów i Piaskowej, przebudowa ul. Glinik, budowa Trasy Wolbromskiej, budowa układu komunikacyjnego dla obsługi Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu;
- oświata: budowa dwóch szkół podstawowych (osiedla Kliny i Złocień), rozbudowa SP nr 50 przy ul. Katowickiej;
- sport i rekreacja: budowa basenu przy ul. Eisenberga, budowa basenu przy SP nr 155, budowa hali sportowej przy SP nr 151, budowa hali sportowej przy SP nr 74;
- zagospodarowanie zieleni:park Zakrzówek, zagospodarowanie parku Duchackiego, rewitalizacja Bulwarów Wiślanych Wisła Łączy, rewaloryzacja parku Bednarskiego i Wzgórza Lasoty;
- kultura i ochrona dziedzictwa: adaptacja budynku przy ul. Rakowickiej 22 na centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii, rewitalizacja fortów Borek i Łapianka, budowa Centrum Kultury Ruczaj, modernizacja Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki;
- zdrowie: termomodernizacja Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego oraz budowa w tym szpitalu dodatkowego pawilonu dla potrzeb SOR wraz z wyposażeniem;
- pomoc i integracja społeczna: budowa DPS dla osób przewlekle somatycznie chorych przy ul. Praskiej.
Ponadto w budżecie zarezerwowano również środki dla innych zadań inwestycyjnych, które są dopiero w przygotowaniu, na etapie praz projektowych lub konsultacji społecznych. Władze miasta zwracają uwagę, że wiele zależy od tego jak długo potrwają ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, w jakim tempie uda się realizować inwestycje, ile realnie wyniosą dochody z tytułu podatku PIT i CIT, ale bez względu na wszystko, miasto będzie dążyło do utrzymania tempa rozwoju dzięki realizacji założonych inwestycji, które mają stale podnosić komfort życia mieszkańców i zwiększać inwestycyjną atrakcyjność Krakowa.
fot. Ludwig Schneider. Wikimedia