Ważą się losy kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Wesołej. Budynek od lat funkcjonuje jako świątynia i zdaniem władz kościoła, jest to jedyne dopuszczalne przeznaczenie tego miejsca. Kuria nie ma jednak zamiaru odkupić nieruchomości od miasta, które przejęło ją wraz z innymi zabudowaniami od Szpitala Uniwersyteckiego za 283 mln złotych.
Szpital Uniwersytecki zwolnił zabytkowe kliniki wokół ul. Kopernika i przeniósł się do nowych budynków w Prokocimiu. Całość terenu odkupiło od szpitala miasto, które przeprowadziło inwentaryzację nieruchomości. Okazało się, że budynek, w którym mieści się kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wart jest 24 mln złotych. W mieście rozpoczęła się więc dyskusja, część środowisk chce, by władze Krakowa zdecydowały się na sprzedaż budynku stronie kościelnej z ogromną, np. 98-procentową bonifikatą. Taka propozycja nie spodobała się części środowisk lewicowych.
W Internecie pojawił się specjalny apel nawołujący do obrony kościoła. Czytamy w nim, że: „Za desakralizacją świątyni opowiadają się lewicowi aktywiści z tzw. Kolektywu Wesoła w interesie mieszkańców Kolektyw, postuluje przekształcenie kościoła na audytorium. Pragniemy kategorycznie sprzeciwić się takim dążeniom, jasno podkreślając, że jedynym dopuszczalnym przeznaczeniem kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Wesołej jest sprawowanie kultu Bożego”. Podpowiadają również, by zgłaszać uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Wesoła – rejon ulicy Kopernika”.
Na odpowiedź drugiej strony nie trzeba było długo czekać. Aktywiści tzw. Kolektywu Wesoła na swoim profilu Facebook’owym przekonują, że: „Nie ma naszej zgody, aby jurysdykcja kościelna, z której rzekomo korzysta abp Jędraszewski, oferując kościół grupie wiernych Tradycji Łacińskiej, dyktowała przeznaczenie należącej do miasta nieruchomości”. I dodają: „Absolutnie nie jesteśmy przeciwni obecności w przestrzeni miejskiej miejsc kultu dla wyznawców różnych religii. Jednocześnie zwracamy uwagę, że w najbliższej okolicy, przy samej ul. Kopernika, znajdują się jeszcze 3 świątynie katolickie: Kościół św. Mikołaja (ul. Kopernika 9), Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Kopernika 26) oraz Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża (ul. Kopernika 44)”.
Aktywiści przypominają również, że zgodnie z umową zawartą pomiędzy miastem a władzami Szpitala Uniwersyteckiego, budynki przejdą we władanie władz Krakowa do 31.12.2022 roku. W tym czasie musi zostać podjęta decyzja w sprawie dalszego przeznaczenia nieruchomości, które ze względu na zabytkowy charakter i położenie w centrum Krakowa, stają się niezwykle atrakcyjnym terenem, który mógłby przynieść miastu spore dochody. Rozwiązaniem byłaby sprzedaż nieruchomości za cenę rynkową. Jednak takie rozwiązanie – przynajmniej na ten moment, nie interesuje strony kościelnej, która byłaby naturalnym kupcem z uwagi na prowadzoną tam działalność kościelną.
Sytuacja jest patowa, bo z jednej strony miasto zapłaciło setki milionów za atrakcyjne nieruchomości, dysponując publicznymi pieniędzmi i logiczne byłoby, żeby inwestycja przyniosła wymierne korzyści dla miasta, a przekazanie budynku wartego ponad 20 mln złotych za darmo lub z ogromną bonifikatą stronie kościelnej, byłoby hojnym prezentem.
fot. Wikimedia