Pszczoły potrafią liczyć…! Lars Chittka opowie o matematycznych zdolnościach pszczół podczas Copernicus Festival 2024.
Czy wiesz, że pszczoły radzą sobie z prostym dodawaniem i odejmowaniem, rozpoznają twarze, a nawet pokazują swoje emocje? Jak bardzo ich umysły i zdolności przypominają te znane nam, ludziom? Copernicus Festival zaprasza na wyjątkowy wykład Larsa Chittki, światowej klasy eksperta w dziedzinie zdolności poznawczych owadów, już 25 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
Pierwsze doniesienia o zdolnościach matematycznych owadów pojawiły się już w latach dziewięćdziesiątych. Na określonym dystansie, od ula do podajnika, pszczoły mijały kilka charakterystycznych, żółtych punktów. Kiedy po pewnym czasie zmieniono ich liczbę, owady szukały podajnika w innym miejscu – latały dalej, gdy zmniejszono liczbę punktów orientacyjnych, a bliżej, gdy punktów na trasie było więcej. Współautorem tego przełomowego badania świadczącego o zdolności liczenia u pszczół jest Lars Chittka, światowej klasy ekspert w dziedzinie zdolności poznawczych zwierząt. Jak mówi naukowiec, jeszcze bardziej interesujące niż zdolności matematyczne pszczół, wydają mu się pytania o to, czy pszczoły mogą myśleć i czuć. Nie zabraknie także refleksji nad tym, czy pojedyncze osobniki to tylko bezwolne trybiki, czy samodzielne jednostki o niesamowitych zdolnościach społecznych. Podczas swojego wystąpienia, Chittka, autor fascynującej książki „Pszczoły”, odkryje przed nami nie tylko biologiczne mechanizmy rządzące życiem tych owadów, ale także ich zdumiewające umiejętności adaptacyjne i społeczne.
W trakcie trwania festiwalu, między 21 a 26 maja, będziemy także zastanawiać się nad samym pojęciem maszyny – czy ta metafora w ogóle wnosi coś do rozumienia świata i nas samych? Oraz w jakim kierunku zmierza rozwój technologii? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? I jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Wśród gości, którzy będą próbowali udzielić odpowiedzi na te i wiele innych pytań są m.in.: Thomas Plummer,antropolog specjalizujący się w badaniu najstarszych narzędzi, których używali nasi odlegli przodkowie, Dominika Dudek, ekspertka od leczenia depresji i choroby dwubiegunowej, Piotr Durka, pionier w badaniach nad interfejsami mózg-komputer, czy znany wirusolog Krzysztof Pyrć.
Copernicus Festival odbędzie się między 21 a 26 maja 2024 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.
Aktualne informacje dostępne są na stronie www.copernicusfestival.com
/materiał MOT/