Rośnie liczba przedsiębiorców, którzy stracili zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Ten rok jeszcze się nie zakończył, a już jest rekordowym jeśli chodzi o liczbę cofniętych pozwoleń. Za co sklepikarze tracą możliwość handlu alkoholami?
W ostatnich latach liczba cofniętych pozwoleń utrzymywała się na podobnym poziomie. W latach 2017-2022 cofnięto w sumie 176 zezwoleń. W tym roku (do początku września) takich przypadków było już 66- to najwięcej od wielu lat.
Urzędnicy podkreślają, że od lat znane są przepisy, które zakładają cofnięcie pozwolenia na sprzedaż alkoholu w przypadku łamania zapisów uchwały. To m.in. sprzedaż i podawanie alkoholu osobom nieletnim bądź nietrzeźwym, wprowadzanie do sprzedaży napojów alkoholowych z nieznanego źródła bądź przedstawianie fałszywych danych w oświadczeniu o wartości sprzedaży alkoholu.
Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu oznacza, że przedsiębiorca nie będzie mógł starać się o ponowną zgodę przez okres 3 lat. W dodatku traci też możliwość zarobkowania na sprzedaży napojów alkoholowych.
Trudno nie odnieść wrażenia, że wyraźny wzrost liczby cofniętych zezwoleń ma związek z wprowadzonym w Krakowie zakazem sprzedaży alkoholu (tzw. nocna prohibicja). Łamanie zapisów uchwały przyjętej przez radnych i wielokrotne upomnienia w tym zakresie, również mogą doprowadzić do cofnięcia zezwolenia.