fbpx
Komunikacja

Dodatkowe pieniądze na inwestycji transportowe w Krakowie i w regionie!

Na realizację inwestycji transportowych w ramach Metropolii Krakowskiej zostanie przeznaczonych o blisko 45 mln złotych więcej niż zakładano. O przekazaniu dodatkowych środków zdecydowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. – Dobra współpraca przynosi dobre owoce. Samorządowcy korzystają dzisiaj z rozmaitych programów wsparcia, dzięki którym stan infrastruktury w miastach może się stale poprawiać. To wsparcie płynie do Krakowa zarówno ze środków rządowych, jak i ze środków europejskich – mówił dziś w Krakowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na realizowane już na terenie naszego regionu projekty z zakresu transportu. W sumie jest ich siedem o łącznej wartości 1,68 mld złotych, z czego 667,19 mln złotych, to dofinansowanie.

– Dotychczasowe inwestycje, jak powstanie torowiska wzdłuż Trasy Łagiewnickiej, przebudowa i budowa linii tramwajowych czy budowa zintegrowanego obiektu pętli autobusowo-tramwajowej, są flagowymi przekładami efektywnej współpracy europejskich i krajowych instytucji finansowych oraz samorządu. Formuła ZIT umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, co sprzyja poprawie efektywności polityki spójności- przekonywał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

To nie pierwszy raz, gdy miasto i region korzystają ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do tej pory sam Kraków uzyskał z tego źródła ponad 667 mln złotych.

– Cieszymy się z zapowiedzi zwiększenia dofinansowania projektów komplementarnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łącznie, dzięki decyzji ministerstwa funduszy i polityki regionalnej otrzymamy dodatkowe 44,8 mln złotych środków, które dofinansują m.in. remonty i modernizację torowisk oraz linię tramwajową w ramach Trasy Łagiewnickiej – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Inwestycje mają w głównej mierze usprawnić i poprawić komunikację, co przełoży się w przyszłości na inne gospodarki przemysłu, handlu, czy turystyki. Wpłynie również na ograniczanie niskiej emisji poprzez likwidację wąskich gardeł i rozwijanie sektora komunikacji publicznej, która w ostatnich latach zyskiwała na popularności.

– Na co dzień, jako mieszkańcy Krakowa, korzystamy z nowych dróg, które się pojawiają, korzystamy z tramwajów i autobusów. Dobrze rozwija się zarówno Polska, jak i Kraków i dobrze rozwija się współpraca między Rządem i prezydentem Krakowa, czego efekty widzimy choćby dzisiaj – mówiła posłanka Małgorzata Wassermann i wyraziła nadzieję, że minister i kierowany przez niego resort równie szczodrze będą myśleli i pamiętali o Krakowie również w przyszłości, przy okazji innych inwestycji planowanych pod Wawelem.

W Metropolii Krakowskiej realizowanych jest sześć projektów obejmujących budowę i modernizację linii tramwajowych, zakup taboru tramwajowego, zakup autobusów elektrycznych oraz opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Na obszarze funkcjonalnym Myślenic realizowany jest projekt dotyczący opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic. Wartość projektu to 267 tys. zł, w tym dofinansowanie UE to 190 tys. zł.