fbpx
Kraków

Finanse Krakowa są stabilne, ale zasoby gotówkowe będą się zmniejszać

fot. Lubię Kraków

Wiarygodność Krakowa jest na poziomie A- , taką ocenę wystawiła amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s.  Perspektywę miasta agencja ocenia, jako stabilną. To najwyższy wskaźnik z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego.

A-, to poziom odpowiadający ratingowi Polski dla zadłużenia w walutach obcych. Samorząd lokalny nie może uzyskać wyższej oceny niż  rating państwa. Stabilna perspektywa dla Krakowa odpowiada również perspektywie dla Polski.

Uzasadniając przyznaną ocenę, analitycy S&P wskazują na ostrożną politykę finansową władz miasta opartą na kontroli wydatków, umiarkowanym zadłużeniu (głównie długoterminowym) oraz solidnej płynności finansowej. Agencja zauważa, że podaż powoli się normalizuje, choć skutki wojny na Ukrainie będą nadal mieć wpływ na dalszy wzrost makroekonomiczny Krakowa i kraju. Analitycy twierdzą, że jeśli ceny energii będą stabilne, to powinno przełożyć się na wzrost PKB w 2024 r. Wzrost gospodarczy Krakowa będzie zgodny z trendami krajowymi.

Analitycy S&P podkreślają, że Kraków, posiada zróżnicowaną gospodarkę, ma niższą stopę bezrobocia od średniej krajowej oraz rosnącą liczbą ludności.

Aby utrzymać stabilną perspektywę agencja oczekuje, że władze Krakowa będą kontrolować wzrost wydatków bieżących, co pozwoli uniknąć dalszego istotnego pogorszenia wyników finansowych. S&P spodziewa się również, że mimo wysokiej inflacji oraz obniżenia dochodów podatkowych samorządu w wyniku wdrożenia reformy podatkowej miasto w najbliższych latach utrzyma solidną płynność finansową, ale stopniowo będzie zmniejszać swoje rezerwy gotówkowe.