fbpx
Dzieje się! Kraków

Hipopotamy karłowate Romcio i Taya mają nowy domek w krakowskim ZOO [FILM]

Otwarcie nowego pawilonu dla hipopotamków karłowatych, to nie lada wydarzenie dla krakowskiego ogrodu.

Nowy dom z basenem i wewnętrznym wybiegiem powstał w miejscu starego w półtora roku. Nowoczesna konstrukcja umożliwia podzielenie go na dwie strefy, by można było odłączyć mamę z młodym od taty lub stworzyć wspólny wybieg dla pary. Mogą się też kąpać razem lub osobno.  Dzięki świetlikom i dużym przeszkleniom zwierzęta mogą cieszyć się światłem dziennym przez cały rok.

Latem hipopotamki przebywają zwykle na zewnątrz, gdzie do zabawy i ochłody mają strumień i basen z bogato nasadzoną roślinnością.

Hipopotamek karłowaty (Choeropsis libieriensis), to gatunek samotniczy, odkryty dopiero pod koniec XIX wieku. Żyje w Afryce Zachodniej, gdzie zamieszkuje zalesione tereny nad brzegami zbiorników wodnych i obszary bagienne. Żywi się młodymi pędami i gałązkami drzew, korzeniami, opadłymi owocami, trawami i ziołami. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3 lat. Po 6 miesiącach ciąży samica rodzi jedno młode, które karmi mlekiem przez około 6–8 miesięcy. Osobniki w ogrodach zoologicznych żyją do 40 lat. W krakowskim zoo hipopotamki karłowate przebywają od 1995 roku.

Gatunek jest objęty Europejskim Programem Hodowli Zagrożonych Gatunków (EEP – European Endangered Species Programme). Na IUCN Red List figuruje jako endangered/zagrożony.