Podjęła się tego Polska Agencja Antydopingowa POLADA, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie stacji kontroli, pobieranie próbek oraz ich transport, rekrutację personelu, a także za zapewnienie niezbędnego sprzętu. 60 kontrolerów, 33 stacje kontroli, 10 pielęgniarek, 10 koordynatorów i 120 wolontariuszy będzie odpowiadać za proces przebadania około 1200 próbek pobranych od sportowców. Będzie działać na zlecenie Międzynarodowej Agencji Kontroli Antydopingowej (ITA).
– Dla Polskiej Agencji Antydopingowej to największe przedsięwzięcie w historii. Trzeba zdać sobie sprawę, że pobranie 1200 próbek to dla niektórych krajowych agencji antydopingowych plan roczny. Zespół podczas Igrzysk będzie międzynarodowy i będzie działać na ścisłe polecenie ITA. ITA będzie bowiem odpowiadała za przygotowanie całego programu antydopingowego w Krakowie i Małopolsce. To od jej decyzji będzie zależało, kogo i jak będą sprawdzać kontrolerzy antydopingowi– tłumaczy Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.
Przygotowania w laboratoriach antydopingowych już trwają. Najlepsi specjaliści w kraju będą pracować na wyjątkowo czułych urządzeniach, każdego dnia analizując setki chromatogramów, zdjęć i innych danych porównując próbki sportowców z substancjami wzorcowymi substancji zakazanych. Przed podaniem wyniku każda próbka przejdzie bardzo długą drogę i będzie sprawdzana pod kątem tysięcy zakazanych związków chemicznych. Wykrywane będą nie tylko substancje stosowane najczęściej przez nieuczciwych sportowców, ale i nowe pochodne amfetaminy, testosteronu, czy inne substytuty dotychczas stosowanych związków.
Wynik testu ma być podany w ciągu 48 godzin, dlatego proces kontroli antydopingowej będzie trwać przez całą dobę, by zachować najwyższe światowe standardy.
-Igrzyska Europejskie to kolejne wielkie wydarzenie, na którym ITA przeprowadzi kompleksowy i niezależny program antydopingowy. Zostanie on wdrożony w pełnej zgodności ze Światowym Kodeksem Antydopingowym, przy wykorzystaniu wiodących międzynarodowych praktyk oraz doświadczenia ITA w zarządzaniu szerokimi działaniami propagującymi ideę czystego sportu. ITA będzie ściśle współpracować z Polską Agencją Antydopingową POLADA w celu wdrożenia programu, w imię zasad fair play i ochrony samych sportowców – dodaje Marta Nawrocka, Communication Senior Manager w ITA.
W igrzyskach udział zapowiedziało 7 tys. sportowców, którzy będą rywalizować na obiektach m.in. w Krakowie, Krynicy-Zdroju, Tarnowie i Zakopanem. Wszędzie tam będą prowadzone badania antydopingowe. Łącznie powstaną 33 stacje kontroli.