fbpx
Kraków

III Igrzyska Europejskie bez dopingu, sportowcy będą badani

Fot: IE
Sportowa rywalizacja bez dopingu i według zasad fair play, tego będzie pilnować podczas III Igrzysk Europejskich Polska Agencja Antydopingowa POLADA.
 Zorganizowanie profesjonalnej, nie budzącej wątpliwości kontroli antydopingowej podczas tak dużej imprezy jest nie lada wezwaniem.

Podjęła się tego Polska Agencja Antydopingowa POLADA, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie stacji kontroli, pobieranie próbek oraz ich transport, rekrutację personelu, a także za zapewnienie niezbędnego sprzętu. 60 kontrolerów, 33 stacje kontroli, 10 pielęgniarek, 10 koordynatorów i 120 wolontariuszy będzie odpowiadać za proces przebadania około 1200 próbek pobranych od sportowców. Będzie działać na zlecenie Międzynarodowej Agencji Kontroli Antydopingowej (ITA).

– Dla Polskiej Agencji Antydopingowej to największe przedsięwzięcie w historii. Trzeba zdać sobie sprawę, że pobranie 1200 próbek to dla niektórych krajowych agencji antydopingowych plan roczny. Zespół podczas Igrzysk będzie międzynarodowy i będzie działać na ścisłe polecenie ITA. ITA będzie bowiem odpowiadała za przygotowanie całego programu antydopingowego w Krakowie i Małopolsce. To od jej decyzji będzie zależało, kogo i jak będą sprawdzać kontrolerzy antydopingowi– tłumaczy Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Przygotowania w laboratoriach antydopingowych już trwają. Najlepsi specjaliści w kraju będą pracować na wyjątkowo czułych urządzeniach, każdego dnia analizując setki chromatogramów, zdjęć i innych danych porównując próbki sportowców z substancjami wzorcowymi substancji zakazanych. Przed podaniem wyniku każda próbka przejdzie bardzo długą drogę i będzie sprawdzana pod kątem tysięcy zakazanych związków chemicznych. Wykrywane będą nie tylko substancje stosowane najczęściej przez nieuczciwych sportowców, ale i nowe pochodne amfetaminy, testosteronu, czy inne substytuty dotychczas stosowanych związków.

Wynik testu ma być podany w ciągu 48 godzin, dlatego proces kontroli antydopingowej będzie trwać przez całą dobę, by zachować najwyższe światowe standardy.

-Igrzyska Europejskie to kolejne wielkie wydarzenie, na którym ITA przeprowadzi kompleksowy i niezależny program antydopingowy. Zostanie on wdrożony w pełnej zgodności ze Światowym Kodeksem Antydopingowym, przy wykorzystaniu wiodących międzynarodowych praktyk oraz doświadczenia ITA w zarządzaniu szerokimi działaniami propagującymi ideę czystego sportu. ITA będzie ściśle współpracować z Polską Agencją Antydopingową POLADA w celu wdrożenia programu, w imię zasad fair play i ochrony samych sportowców – dodaje Marta Nawrocka, Communication Senior Manager w ITA.

W igrzyskach udział zapowiedziało 7 tys. sportowców, którzy będą rywalizować na obiektach m.in. w Krakowie, Krynicy-Zdroju, Tarnowie i Zakopanem. Wszędzie tam będą prowadzone badania antydopingowe. Łącznie powstaną 33 stacje kontroli.