Kilkadziesiąt osób zasiądzie na ławie oskarżonych w procesie, który rozpocznie się przed krakowskim sądem. Głównym podejrzanym jest znany lekarz, który miał przyjmować łapówki.
Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 40 osobom w wieku od 29 do 83 lat o łącznie ponad trzysta przestępstw o charakterze korupcyjnym polegających na przyjmowaniu i wręczaniu korzyści majątkowych. Chodzi o wystawianie poświadczających nieprawdę zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy oraz wyłudzenie w ten sposób na szkodę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego.
„Głównym podejrzanym jest znany krakowski lekarz medycyny specjalista ginekologii i położnictwa Wojciech P. lat 52 zatrudniony w placówkach medycznych finansowanych ze środków publicznych na terenie Krakowa i Gdowa, który oskarżony jest o łącznie 130 przestępstw w większości korupcyjnych polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych w wysokości 100 złotych każdorazowo za wystawianie poświadczających nieprawdę zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy oraz wyłudzenie w ten sposób od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczeń w postaci wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego na kwotę około 600.000 zł oraz wyłudzenie na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia świadczeń specjalistycznych, które w rzeczywistości nie były zrealizowane” – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Podejrzany jest także o składanie fałszywych zeznań mających służyć za dowód w postępowaniu przed Sądem Rejonowym dla Krakowa Nowej w sprawie przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Krakowie o zasiłek chorobowy.
„Oskarżona jest również jego matka osiemdziesięcioletnia lekarz medycyny Alicja P. zatrudniona w placówce medycznej finansowanej ze środków publicznych na terenie Krakowa, która również oskarżona jest o przestępstwa w większości korupcyjne polegające na przyjmowaniu korzyści majątkowych za wystawianie poświadczających nieprawdę zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy” – podaje prokuratura.
Akt oskarżenia obejmuje również innych lekarzy a także pielęgniarki i położne, a także osoby, które wręczały korzyści majątkowe za poświadczające nieprawdę dokumenty dla siebie lub swoich osób bliskich lub znajomych.
Osoby wręczające korzyści majątkowe za poświadczające nieprawdę dokumenty to między innymi nauczycielki, pracownicy administracji rządowej i samorządowej oraz adwokat.
Przestępstwa, o które zostali oskarżeni zagrożone są karami od 3 miesięcy do 10 lat pozbawiania wolności.