fbpx
Kraków

Jest podpis prezydenta. Z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystamy dłużej!

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym- to oznacza, że będzie więcej czasu na wykorzystanie bonu. Początkowo miał on obowiązywać do końca marca 2022 roku, nowelizacja wydłuża ten okres do końca września przyszłego roku. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z bonu. 

– W minionych miesiącach bardzo wiele polskich rodzin i przedsiębiorców, z myślą, o których powstał program, już skorzystało z Polskiego Bonu Turystycznego. Sytuacja pandemiczną sprawiła jednak, że nie wszyscy mieli taką możliwość. Środki zabezpieczona w budżecie na realizację programu wynoszą 4 miliardy złotych i powinny zostać spożytkowane. Takie jest cel nowelizacji ustawy i przesunięcia terminu ważności bonu o pół roku, włączając w to kolejny sezon wakacyjny – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, inicjator programu Polski Bon Turystyczny. 

To informacja istotna nie tylko dla posiadaczy bonów, ale również całej branży turystycznej, do której mają trafić środki. Na wydłużeniu skorzystają więc m.in. hotele, pensjonaty, touroperatorzy, przewoźnicy czy właściciele parków rozrywki. Gra idzie o 4 miliardy złotych, które zarezerwowano w budżecie na realizację programu. 

– Program Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, które odpowiada na potrzeby związane z większym dofinansowaniem wypoczynku i wpływa na poprawę sytuacji uczestniczących w nim przedsiębiorstw. Udział w programie pozwolił wielu z nich utrzymać płynność finansową, paradoksalnie też, pomimo bardzo trudnej sytuacji wielu przedsiębiorców zyskało nowych klientów, m.in. dzięki rozszerzeniu działalności o propozycje wypoczynku dla rodzin z dziećmi czy tworzeniu ofert dostosowanych do preferencji osób z grup zagrożonych wykluczeniem, takich jak rodziny i dzieci z niepełnosprawnościami – zauważa Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Małopolska to obecnie region, gdzie zrealizowano najwięcej bonów. Liderem pod tym względem jest Zakopane, na drugim miejscu znajduje się Kraków, gdzie w czasie trwania programu zrealizowano blisko 80 tys. płatności bonem. W sumie zrealizowano już bony o wartości blisko 2 miliardów złotych. 

Warto pamiętać, że Polski Bon Turystyczny przysługuje wszystkim rodzinom posiadającym co najmniej jedno dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych przysługuje rodzinom wychowującym dziecko z niepełnosprawnością. Bon można aktywować przez Internet za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Dodatkowo nie ma konieczności wykorzystania pełnej kwoty- dzięki temu mamy możliwość opłacenia nie tylko noclegu, ale również licznych atrakcji turystycznych, czy rozrywki dla całych rodzin. Stan posiadanych środków można kontrolować za pośrednictwem ww. platformy. 

Na ten moment Polskim Bonem Turystycznym można płacić w ponad 29 tysiącach obiektów zlokalizowanych w całej Polsce. Część z nich- realizując Dobre Praktyki, została również potwierdzona certyfikatem jakości przyznawanym przez Polską Organizację Turystyczną i umieszczona na specjalnej mapie polecanych, certyfikowanych obiektów.