fbpx
Kraków

Już w najbliższą sobotę kolejna edycja Festiwalu Black or White

Przed nami kolejna edycja Festiwalu Black or White, a więc imprezy, która poprzez muzykę i dobrą zabawę ma uświadamiać i zwiększać profilaktykę chorób nowotworowych. Tegoroczna odsłona będzie miała jednak szczególny charakter, bo po pandemii koronawirusa wzrosła liczba pacjentów onkologicznych w zaawansowanym stadium. – Widzimy pacjentów z nowotworami tarczycy w takim stadium, jakiego nie widzieliśmy od wielu lat – powiedziała prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk – kierownik Oddziału Klinicznego Endokrynologii, Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie.

Zadaniem festiwalu, jest zwrócenie uwagi na nowotwory neuroendokrynne, w skrócie nazywane NET. To szczególnie niebezpiecznie nowotwory określane przez specjalistów jako nietypowe. Charakteryzuje je bezobjawowy, wieloletni rozwój prowadzący do zaawansowanego stadium choroby oraz śmierci. Wiedza specjalistów na ich temat wciąż jest dość skąpa, stąd tak duży nacisk kładziony na profilaktykę oraz świadomość zdrowotną pacjentów. Lekarze Szpitala Uniwersyteckiego ponownie chcą zwiększać ją poprzez muzykę, kulturę i dobrą zabawę. 

– Ważnym elementem jest to, że lekarze poświęcają swój czas, by działać na rzecz pacjentów. Uruchamiają swoje pokłady talentów i udzielają się muzycznie. Z wielką radością rekomendujemy to przedsięwzięcie, a festiwal traktujemy jako zaproszenie do dbania o swoje zdrowie, bo profilaktyka to połowa sukcesu – powiedział wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. 

W ramach wydarzenia, na scenie wystąpią między innymi Grażyna Łobaszewska, Stanisław Sojka, Kabaret Hrabi i wielu innych, znanych artystów. Wszystkich będzie można spotkać podczas specjalnego koncertu, który odbędzie się w najbliższą sobotę w krakowskim Klubie Studio. 

– To nie tylko koncert, ale spotkania edukacyjne dla lekarzy i pacjentów. Koncert zwieńcza wszystko, co robimy w tym kierunku, by szerzyć wiedzę na temat nowotworów endokrynnych – zwróciła uwagę dr hab. prof. UJ Anna Sowa-Staszczak – kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej. 

Warto pamiętać, że całkowity dochód ze sprzedaży biletów, jest w całości przekazywany Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej „Pro Endocrinologia” Klini Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przekładając się na poprawę diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych pozostających pod opieką kliniki. 

 

KL