fbpx
Kraków

Kopiec Krakusa się sypie

fot. Lubię Kraków

Najpierw usypali, teraz władze Krakowa muszą zadbać, by się nie rozsypał. A to właśnie grozi Kopcowi Krakusa. To jednak nie będzie proste zadanie.

Do władz Krakowa w sprawie złego stanu Kopca Krakusa zwrócił się radny Artur Buszek. Jak opisuje, sprawę złego stanu ścieżek prowadzących na kopiec nagłośnił radny dzielnicy Zwierzyniec Krzysztof Kwarciak, a w odpowiedziach ze strony Zarządu Zieleni Miejskiej pojawiła się informacja o braku pieniędzy na naprawę nawierzchni ścieżek na kopiec. 

– Stan ścieżek na kopiec straszy już od wielu lat. Dlatego też podczas uchwalania budżetu na rok 2023, w grudniu 2022 roku składałem poprawkę do budżetu na zadanie „Rewitalizacja kopca Krakusa wraz z otoczeniem” na kwotę 150 tysięcy złotych. Kwota poprawki była wówczas konsultowana ze stroną prezydencką. W związku z powyższym proszę o informację dotyczącą podjętych działań w roku 2023 dotyczących rewitalizacji kopca, w tym wydatkowania środków, które były zapisane na to zadanie w budżecie miasta – zaapelował radny.

Poprosił także o informację o kolejnych krokach, które zostaną podjęte w sprawie rewitalizacji.

Jak dowiadujemy się w ratuszu, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie realizuje zadanie Rewitalizacja Kopca Krakusa wraz z otoczeniem. 

– Kopiec Krakusa i jego otoczenie wpisany jest do rejestru zabytków. Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wszelkie działania prowadzone na jego terenie wymagają uzgodnienia z właściwym urzędem ochrony zabytków. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie w styczniu 2023 r. wystąpił do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków z prośbą o wydanie wytycznych projektowych oraz zaleceń konserwatorskich określających sposób korzystania z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także dopuszczalnych zmian, które mogą być wprowadzone przy zabytku w celu jego rewitalizacji – poinformował Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

W odpowiedzi do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie zostały przesłane wytyczne konserwatorskie. Powyższe wytyczne obejmują m.in. badanie struktury i stateczności Kopca Krakusa, badania archeologiczne ruin budynku obronno-koszarowego oraz fortu cytadelowego nr 33 „Krakus”, zaprojektowanie nowych obiektów małej architektury, wymianę ogrodzenia zabezpieczającego urwisko kamieniołomu Libana oraz objęcie miejskim monitoringiem wizyjnym. 

– Z uwagi na wytyczne dotyczące zbadania struktury i stateczności Kopca Krakusa w dniu 18 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Państwowego Instytutu Geologicznego, Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Na spotkaniu ustalono, że aktualnie nie ma konieczności zlecenia opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej opartej o wiercenia pełnordzeniowe, z uwagi na brak zaobserwowanego przez Wydział Kształtowania Środowiska UMK aktywnego osuwiska od 2014 r. Niezależnie od powyższego pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie wykonali pomiary fotogrametryczne, modele 3D oraz oznaczyli punkty osnowy Kopca Krakusa, co stanowi materiał bazowy do realizacji cyklicznych pomiarów, które umożliwiają monitorowanie i wykrycie wystąpienia potencjalnych ruchów osuwiskowych. Realizacja wszystkich wytycznych dotyczących prac badawczych, projektowych, realizacyjnych do końca 2023 r. nie jest możliwa. Miejski Konserwator Zabytków wskazał, że możliwe jest etapowanie działań w trakcie całego procesu inwestycyjnego – dodał prezydent.

– Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zawnioskował więc o wprowadzenie zadania pn. Rewitalizacja Kopca Krakusa wraz z otoczeniem do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa. Zgodnie z dokumentami planowana jest w 2024 r. realizacja pozostałych prac badawczych i projektowych oraz rozpoczęcie robót budowlanych na podstawie dokumentacji projektowej z 2023 r. Wstępnie szacowana kwota to 3 miliony złotych. W 2025 roku planowana jest kontynuacja realizacji robot budowlanych, wstępnie szacowana również na 3 miliony złotych, podobnie jak planowane na 2026 rok zakończenie prac budowlanych – poinformował Majchrowski.

Włodarz miasta zapewnił także, że w ramach bieżącego utrzymania ZZM zlecił uzupełnienie kruszywa na ścieżce prowadzącej na szczyt Kopca Krakusa z terminem realizacji do końca października 2023 r. Niemniej jednak jest to wyłącznie rozwiązanie  tymczasowe. Ze względu na dużą liczbę odwiedzających oraz stopień nachylenia ścieżki i zboczy, kruszywo zsypuje się i gromadzi u podnóża kopca. Docelowo planowane jest przeprowadzenie remontu ścieżki na podstawie dokumentacji opracowanej w 2023 r.