Są chętni, by dołączyć do elitarnego grona krakowskich hejnalistów. Do ogłoszonego przez Państwową Straż Pożarną w grudniu konkursu zgłosiło się 35 kandydatów. Wśród nich znalazły się też 3 kobiety. Niewykluczone zatem, że pierwszy raz w historii hejnał będzie wygrywała kobieta. To jednak nie koniec rekrutacji, teraz czas na test umiejętności gry na trąbce i kolejne etapy konkursu, w tym także sprawdzian lęku wysokości.
By „zamieszkać” na wieży Mariackiej, trzeba spełnić szereg wymagań i wykazać się nie tylko umiejętnością gry na trąbce, ale także odpowiednią kondycją fizyczną i… psychiczną. Warto pamiętać bowiem, że hejnaliści są w czynnej służbie Państwowej Straży Pożarnej i by wejść na szczyt wieży muszą pokonać ponad 400 schodów. Dodatkowo dyżur hejnalisty trwa 24 godziny – od 7 rano do 7 dnia następnego i jest wyczerpujący choćby ze względu na przerywany sen.
Podstawową umiejętnością, jaką musi posiadać hejnalista, jest gra na trąbce. Nie wystarczy umiejętność gry hejnału. Zdarza się bowiem, że hejnalistów odwiedzają wycieczki i towarzyszą oni innym uroczystościom, gdy muszą odegrać także inne utwory. Ponadto zobligowani są również do udzielania wywiadów i aktywności medialnej, choć nie uczestniczą w typowych dla strażaków akcjach ogniowych.
fot. Dariusz Staniszewski z Pixabay