fbpx
Kraków Małopolska Smog

Kraków będzie skarżyć do sądu zmianę uchwały antysmogowej

fot. Foto-Rabe z Pixabay

Kraków zrzeszony w Stowarzyszeniu Metropolii Krakowskiej, do którego należy także 16 gmin Małopolski, zaskarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję radnych sejmiku województwa zmieniającą uchwałę antysmogową dla Małopolski.

Mieszkańcy Krakowa nie mogą ponosić konsekwencji wydłużenia – decyzją radnych sejmiku województwa – działań antysmogowych wokół Krakowa. Obecnie pracujemy nad uzasadnieniem skargi do WSA w tej sprawie. Najprawdopodobniej wystąpimy z nią w styczniu przyszłego roku – mówi Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa i wiceprezes stowarzyszenia.

Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że wokół Krakowa funkcjonuje 29,8 tys. kotłów na paliwo stałe, z czego 13, 3 tys, to bezklasowe paleniska. Wymianę tych kopciuchów radni sejmiku wojewódzkiego zmieniając uchwałę, przedłużyli do 30 kwietnia 2024 r.

W ostatnich 5 latach w gminach sąsiadujących z Krakowem zlikwidowano 10 tys. kotłów na paliwo stałe za kwotę 132 mln. zł.

Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy regionu są trudnej sytuacji, ale wciąż będziemy działać na rzecz poprawy jakości powietrza uwzględniając wrażliwość społeczną. Nie będziemy zmieniać naszych priorytetów, chcemy oddychać czystym powietrzem – mówi wiceprezydent Jerzy Muzyk.

Są jeszcze pieniądze na dotacje do wymiany pieców

15 mln. zł z funduszy europejskich na dofinansowanie kosztów wymiany starych kotłów wciąż czeka na chętnych. Stąd stowarzyszenie podjęło decyzję o wydłużeniu okresu realizacji projektu Eko Team, dzięki któremu przez kolejny rok w gminach będzie nadal pracować 46 – ciu ekodoradców. Ich głównym zadaniem jest pomoc mieszkańcom w uzyskaniu i rozliczeniu dotacji na wymianę kotła, termoizolację budynków czy instalacje odnawialnych źródeł energii.

Zwiększone kontrole spalania w regionie

Trudna sytuacja na rynku paliw stałych powoduje wysokie ryzyko, że do ogrzewania wykorzystany zostanie niewłaściwy opał. Gminy nie chcą powrotu do palenia śmieciami. Dlatego w przyszłym roku liczba kontroli w gminach zwiększy się do 4,5 tys.Będą też kontrole interwencyjne, zgłaszane przez mieszkańców.

GB