fbpx
Kraków

Kraków jednym z najlepiej rozwijających się miast w Polsce

fot. Piotr Zakrzewski z Pixabay

Kraków, to jedno z najlepiej rozwijających się miast w Polsce- tak wynika z Rankingu Samorządów 2020 r. „Rzeczpospolitej”. Stolica małopolski okazała się gorsza jedynie od Katowic oraz Gliwic, które zwyciężyły w rankingu. 

Ranking rzeczpospolitej, to- jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Krakowa, jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce dokument, oceniający działania i dokonania lokalnych władz mających bezpośrednie przełożenie na zrównoważony rozwój gmin. Prezydent Jacek Majchrowski, komentując wyniki rankingu, podkreślił, że jednym z kluczowych elementów dla zachowania rozwoju Krakowa było podjęcie decyzji o kontynuowaniu inwestycji mimo trwającej pandemii koronawirusa. 

– Kraków, tak, jak inne miasta w Polsce, w ostatnim czasie zmagał się z kryzysem wywołanym pandemią. Mimo gorszej sytuacji gospodarczej miasto nie zamknęło się na inwestycje, licząc, że to one będą motorem napędowym do rozwoju w kolejnych latach- tłumaczy Majchrowski. 

Nie bez znaczenia dla końcowej pozycji Krakowa w Rankingu Samorządów 2020 r. była z pewnością wysoka ocena zdolności kredytowej miasta, utrzymana przez agencję ratingową Standard & Poor’s na poziomie A- z perspektywą stabilną. 

Ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ocenianego w kilku kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. 

Władze Krakowa nie ukrywają, że niezwykle ważnym punktem planu rozwoju miasta będzie projekt „Nowe Miasto” – czyli nowoczesna, dobrze skomunikowana, zielone i multifunkcyjna dzielnice, które mają powstać w otoczeniu lotniska w Balicach oraz Nowej Huty Przyszłości. Miasto konsekwentnie chce również pozyskiwać tereny zielone- by jak przekonuje, sprostać oczekiwaniom mieszkańców, którzy na każdym kroku podkreślają, jak istotne są dla nich tereny wypoczynkowo-rekreacyjne, o czym świadczyć może m.in. niezwykła popularność parków kieszonkowych w Krakowie. 

– Konsekwentnie inwestujemy w infrastrukturę, zarówno tę pozwalającą dotrzeć do Krakowa, jak i tę, która stanowi krwiobieg miast. W ramach działań na rzecz zrównoważonej mobilności rozwijamy ofertę transportu publicznego- kupując kolejne autobusy ekologiczne i tramwaje, budując nowe linie tramwajowe i parkingi typu park&ride – oraz sieć ścieżek rowerowych. Chcemy, żeby w najbliższej przyszłości autobusy bezemisyjne stanowiły jedną trzecią taboru miejskiego- podkreślił prezydent Jacek Majchrowski.

Na szczycie rankingu znalazły się Gliwice, a drugie miejsce zajęły Katowice- w ich przypadku niezwykle istotne było dobre skomunikowanie nowo powstających inwestycji oraz zarządzanie zielenią miejską i wkład w walkę o czyste powietrze.