fbpx
Kraków

Kraków5020 do likwidacji. Radni nie mają wątpliwości, choć… pojawiają się pytania

Spółka Kraków5020 zostanie zlikwidowana- co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Krakowa odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały przygotowanej przez prezydenta Aleksandra Miszalskiego, która zakłada skuteczne wygaszenie spółki. Projekt spotkał się z aprobatą większości radnych, którzy nie ukrywają, że mają już dość tematu kontrowersyjnej spółki, która w ciągu zaledwie trzech lat zbudowała tak negatywny obraz i odbiór nie tylko wśród radnych, ale przede wszystkim mieszkańców Krakowa.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Krakowa, prezydent Aleksander Miszalski apelował do radnych, by zagłosowali „ZA” uchwałą likwidującą spółkę Kraków5020. Zdaniem prezydenta to „optymalne rozwiązanie”, co potwierdzają nie tylko jego odczucia i obserwacje, ale przede wszystkim audyt zlecony po objęciu urzędu przez Aleksandra Miszalskiego.

Jednocześnie zapewniono, że w czasie likwidacji spółki, ta nadal będzie wykonywała swoje obowiązki, do czasu aż jej zadania nie zostaną rozdzielone pomiędzy inne miejskie instytucje i wydziały Urzędu Miasta Krakowa. Chodzi przede wszystkim o dwa główne zadania, które koordynuje spółka: zarządzanie Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz punktami informacji turystycznej.

Po likwidacji Kraków5020 zadania te mają przejąć urzędnicy pracujący już w strukturach UMK, ale wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że konieczne będzie zatrudnienie nowych osób, które będą w stanie koordynować te zadania, bo dołożenie dodatkowych obowiązków urzędnikom, mogło by sparaliżować pracę niektórych wydziałów. Pojawia się też pytanie, czy UMK będzie w stanie skutecznie budować markę Krakowa za granicą i dbać o jego promocję oraz organizować i nadzorować pracę Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Wczoraj pisaliśmy o apelu, który wystosowali pracownicy spółki. Piszą w nim m.in. o dużych kosztach, które pojawią się w związku z likwidacją spółki i ryzykiem zaprzepaszczenia trzyletniej pracy spółki, która w pamięci mieszkańców zapisała się głównie jako platforma nowej telewizji miejskiej, w której prezentowane były informacje dot. funkcjonowania Krakowa.