Krakowskie ścieki zagrażają mieszkańcom- tak wynika ze wstępnych badań naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy postanowili sprawdzić, co kryje się w miejskich nieczystościach. Wnioski są niepokojące.
Od dwóch lat grupa studentów prowadzi analizę ścieków pod kątem niebezpiecznych związków, które mogą przedostawać się do środowiska wodnego. Naukowcy skupili swoją uwagę na hydroksylowych pochodnych wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych, które mimo prowadzonego procesu oczyszczania ścieków, nie zostały wyeliminowane i mogą zagrażać mieszkańcom.
Wstępne wyniki prowadzonych przez młodych naukowców AGH są bardzo niepokojące, ale dają też nadzieję na lepszą diagnostykę miejskich nieczystości nie tylko w Krakowie, ale również innych, polskich miastach, a niewykluczone, że wypracowane przez nich rozwiązania posłużą całej Europie.
Warto podkreślić, że niektóre wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne wykryte przez studentów są substancjami trującymi, o działaniu rakotwórczym i mutagennym. Ich przedostanie się do środowiska wodnego, może stanowić realne i bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców. Wchodzą one w skład zanieczyszczeń powietrza i pochodzą ze spalania paliw stałych oraz transportu.