fbpx
Kraków

Krakowskie ścieki zawierają duże ilości metabolitów substancji odurzających

Ścieki komunalne ponad 100 europejskich miast przebadali naukowcy pod względem zawartości narkotyków. Kraków znalazł się na 10 miejscu. W ściekach było mniej amfetaminy.

Po raz kolejny na zlecenie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) przebadano ścieki w dużych miastach Europy na obecność narkotyków. Wśród badanych jest Kraków, jako jedyne miasto Polski. Eksperci przez 24 godziny pobierają próbki miejskich ścieków, następnie wyodrębniają z nich substancje powstałe w wyniku metabolizmu narkotyków. Wyniki przeliczają biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Najwięcej narkotyków stwierdzono w Amsterdamie, Brukseli i Antwerpii.

W krakowskich ściekach wykryto duże stężenie kokainy, amfetaminy, THC i ketaminy, która jest składnikiem tzw. tabletki gwałtu. Największe stężenie ketaminy zawierały próbki ścieków pobranych w weekendy, co zdaniem Agencji oznacza większe jej zużycie w miejscach rozrywki. Pod tym kątem przebadano 80 miast. W ściekach Krakowa stwierdzono 2 mg ketaminy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Dla porównania w Barcelonie 29 mg na taką samą liczbę mieszkańców. Najwięcej tej substancji wykryto w ściekach Danii, Włoch, Hiszpanii i Portugalii.

W Krakowie w ściekach wzrosła zawartość kokainy, na podobnym poziomie utrzymuje się THC. Zmniejszyło się zużycie amfetaminy, której najwięcej wykryto w Szwecji, Belgii i Niemczech. Nie było MDMA (ecstasy), które natomiast zawierały ścieki Belgii, Czech, Holandii i innych miast.