fbpx
Kraków

Maszyna która „oddycha” trafiła do Krakowa

Fot. FB/Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

To poważny krok do rozwoju nowoczesnych metod ratowania życia Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy otrzymali nowoczesne urządzenie, które wspomoże ich pracę w razie konieczności.

Lepiej, żeby do sytuacji, w których trzeba udzielić natychmiastowej pierwszej pomocy nie dochodziło, ale jeżeli już tak się zdarzy, to akcję ratowniczą załóg krakowskich karetek wspomoże nowoczesna technika. Do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego trafiły dwa urządzenia do automatycznego uciskania klatki piersiowej oraz pięć respiratorów.

– Aparaty do automatycznej kompresji klatki piersiowej są wyposażeniem wykraczającym ponad standard obowiązujący w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Obecnie jednak, w każdej nowoczesnej karetce trudno się bez nich obejść. To urządzenie, które w sposób zaprogramowany, ze stałą, odpowiednią siłą nacisku, we właściwym tempie prowadzi uciskanie klatki piersiowej podczas resuscytacji. Dzięki temu, że jest to maszyna, która się nie męczy i funkcjonuje zgodnie z parametrami, znacząco zwiększa szanse na uratowanie życia pacjenta – mówiła Małgorzata Popławska, dyrektor KPR.

Sprzęt jest formą wsparcia ze strony Światowej Organizacji Zdrowia dla Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz działaniami podejmowanymi na rzecz uchodźców. Światowa Organizacja Zdrowia przekazała stronie polskiej sprzęt medyczny, który trafi do zespołów ratownictwa medycznego czynnie zaangażowanych w udzielanie pomocy osobom przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej w wyniku wojny.

W sumie urządzenia do kompresji klatki piersiowej oraz respiratory otrzyma 17 jednostek w całej Małopolsce.