Postać Jana Matejki nieodmiennie kojarzy się z Krakowem. Można powiedzieć, że artysta ów wrócił do macierzy. W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wystawę zatytułowaną „Matejko. Malarz i historia”.
Jak opisują krakowscy muzealnicy, wśród malarzy polskich nie ma chyba powszechniej znanego artysty niż Jan Matejko.
„Jego obrazy towarzyszą kolejnym pokoleniom Polek i Polaków, przynajmniej od rozpoczęcia przez nich edukacji historycznej, choć wtedy jedynie w postaci reprodukcji. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że twórczość Matejki ukształtowała wyobrażenia o najsłynniejszych wydarzeniach z historii narodu polskiego. „Bitwa pod Grunwaldem” tego artysty jest najmocniej wpisanym we wspólną świadomość polskim obrazem” – czytamy w opisie wystawy, którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Prezentowany zbiór obejmuje zarówno obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych. Zaprezentowano także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym. Łącznie zgromadzono ponad trzysta dzieł ukazujących bogactwo dokonań artysty.
„Wystawa „Matejko. Malarz i historia” przybliży to fascynujące oblicze sztuki krakowskiego artysty, prezentując zarówno wspomniane obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, ale doniosłych treścią (w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych), a także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym – w sumie ponad trzysta dzieł ukazujących bogactwo tych dokonań. Przypomni także o społecznych zasługach Matejki, gromadząc liczne świadectwa wdzięczności i uznania kierowane na jego ręce” – opisują muzealnicy.
Wystawę będzie można odwiedzać do stycznia 2024 roku.