Miasto zapowiada budowę nowych mieszkań czynszowych. Jest to możliwe dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej KZN SIM „Ziemia Krakowska”, która łączy Krakowa, 10 innych gmin Małopolski oraz Krajowy Zasób Nieruchomości.
W ramach zawartego porozumienia KZN SIM „Ziemia Krakowska” rozszerzyła się o Kraków oraz Charsznicę. Podczas ogłoszenia współpracy nastąpiło też symboliczne przekazanie finansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 3 mln złotych.
Nawiązanie współpracy, to odpowiedź na analizy prowadzone w ubiegłych latach, które wykazały duże zainteresowanie wśród mieszkańców Krakowa najmem mieszkania w formule społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Dołączenie do SIM ma zmniejszyć tzw. lukę czynszową oraz zwiększyć dostępność mieszkań dla osób posiadających zdolność czynszową, ale nieposiadających zdolności kredytowej.
– Pierwotnie chcieliśmy budować mieszkania czynszowe we współpracy z istniejącym TBS-em, w którym Kraków jest mniejszościowym akcjonariuszem. Niestety, aby w pełni skorzystać w tym przypadku ze wsparcia finansowego, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ze względu na długotrwałą procedurę wyboru partnera, pojawiło się uzasadnione ryzyko, co do możliwości pozyskania finansowania oraz szybkiej realizacji przedsięwzięcia.
W tej sytuacji zmieniliśmy plany i wspólnie z innymi 10 gminami małopolskimi zakładamy nową spółkę KZN SIM „Ziemia Krakowska”. Decyzję w sprawie przystąpienia Krakowa do spółki podjęli radni Krakowa podczas ostatniej sesji, tj. 27 września.
Grant w wysokości 3 mln złotych, to pieniądze, które zostaną przeznaczone na kapitał powstałej spółki oraz sfinansowanie jej działalności w początkowym okresie. To nie oznacza jednak, że miasto nie będzie musiało ze swojej strony zaangażować się w tą inwestycję. W przyszłości konieczne będzie przekazanie spółce aportem nieruchomości przy ul. Padniewskiego, na której spółka wybuduje ok. 100-115 mieszkań czynszowych.
Inwestycja mieszkaniowa finansowana będzie z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat BGK, taniego kredyt w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) oczywiście z partycypacji przyszłych lokatorów, wynoszącej 15–25% kosztów zgodnie ze stosowną ustawą.