Dezynfekcja przestrzeni publicznej w czasie ubiegłorocznej pandemii koronawirusa w Krakowie, kosztowała miasto 5 milionów złotych! Pieniądze były przeznaczone na zakup środków dezynfekujących oraz przeprowadzenie dezynfekcji w rejonie punktów przesiadkowych, przystanków komunikacji miejskiej oraz przystanków kolejowych. Zdania co do skuteczności akcji dezynfekcji są podzielone. Naukowcy nie mają jednak wątpliwości – to koszt, który warto ponieść.
Akcje dezynfekcji przestrzeni publicznej pojawiły się w wielu polskich miastach. Już kilka tygodni po wybuchu pandemii koronawirusa zdecydowano się na masowe dezynfekowanie barierek, przestrzeni dworców, przystanków czy pojazdów komunikacji miejskiej. Wszystko po to, by jak najszybciej i w jak największym stopniu ograniczyć emisję wirusa i tym samym zmniejszyć ryzyko zakażenia przez tzw. brudne ręce.
Naukowcy od początku podkreślali, że dezynfekcja jest jedną ze skuteczniejszych metod walki z wirusem wywołującym SARS-COV-2. Z tego powodu w sklepach na początku pandemii zaczęło brakować żeli antybakteryjnych oraz wszelkich środków do dezynfekcji. Na potwierdzenie tych słów naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ jeszcze w kwietniu ubiegłego roku przeprowadzili badania, które potwierdziły, że stosowanie środków dezynfekujących w przestrzeni publicznej zmniejsza obecność wirusa. Specjalne próbki pobierano w miejscach publicznych takich jak sklepy, poręcze, przystanki i pojazdy komunikacji miejskiej czy dworce. Szybko okazało się, że po zastosowaniu akcji dezynfekcji obecność wirusa spadła niemal do zera.
Naukowcy zwracają jednak uwagę, że do zmniejszenia emisji wirusa w przestrzeni publicznej przyczyniła się również większa dyscyplina wśród samych mieszkańców, którzy sumiennie przykładają się do dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa, co powoduje, że emisja wirusa się zmniejsza. By podtrzymać ten trend, konieczne jest więc stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego zakładającego korzystanie z maseczek oraz częste mycie rąk.
Na ten rok Urząd Miasta Krakowa przeznaczył 3 mln złotych na kontynuację akcji dezynfekcji przestrzeni publicznej. Niewykluczone jednak, że jeśli konieczne będzie kontynuowanie akcji, przesunięte zostaną kolejne środki finansowe.