Mniej niż rok temu właścicieli lokali gastronomicznych zdecydowało się na postawienie ogródka w sezonie zimowym. Chętni, by przyjmować gości na świeżym powietrzu, mogą się jeszcze zgłaszać po pozwolenia.
Ulice Krakowa żyją nocą także w zimie. Jak się jednak okazuje, póki co w ciemne zimowe wieczory będzie można skorzystać z mniejszej ilości zimowych ogródków gastronomicznych.
Sezon zimowych ogródków gastronomicznych, w Krakowie potrwa do 31 marca 2024. Przedsiębiorcy złożyli do Urzędu Miasta Krakowa wnioski na zimowe ogródki gastronomiczne. Jak dowiadujemy się w Ratuszu, Wydział Spraw Administracyjnych zawarł już 39 umów na okres od 1 listopada do 31 marca 2024 r. W ubiegłym sezonie (2022/2023) zawarto 45 umów na zimowe ogródki gastronomiczne (więcej o 6 umów w stosunku do tego roku).
– Przedsiębiorcy nadal mogą składać wnioski, według znowelizowanej procedury dotyczącej terenów zarządzanych przez Wydział. Od bieżącego roku procedura zawiera zasady i warunki dot. organizacji zimowych ogródków z podziałem na: Park Kulturowy Stare Miasto (Rynek Główny i pozostałe tereny Parku), Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem, Park Kulturowy Nowa Huta, pozostałe tereny poza parkami – zachęcają urzędnicy.
I informują, że aby podpisać umowę na organizację ogródka gastronomicznego, przedsiębiorcy muszą złożyć komplet dokumentów, według wspomnianej wyżej procedury. Dostarczyć należy m.in.: projekt architektoniczny ogródka (wskazujący np. elementy wyposażenia, które zostaną ustawione w jego wnętrzu, powierzchnię, aranżację, kolorystykę, itp.), dokumenty formalne pozwalające na zweryfikowanie czy przedsiębiorca – restaurator posiada niezbędne dokumenty.
Opłata za ogródek gastronomiczny pozostaje bez zmian w stosunku do sezonu letniego i wynosi 3 zł netto za jeden dzień za jeden metr kwadratowy (plus VAT). Umowy są zawierane na jeden sezon.
W przypadku pasów drogowych obowiązuje odrębna procedura- ogródki na tych terenach podlegają Zarządowi Dróg Miasta Krakowa).