fbpx
Kraków

Na południu Krakowa śmierdzi! Mieszkańcy mają dość

Fot. pixabay.com

Bywa tak, że nawet w upalne dni, ciężko otworzyć okno w mieszkaniu – bo śmierdzi… Mieszkańcy południowej części Krakowa często zmagają się z uciążliwościami zapachowymi. Niestety, walka o świeże powietrze to walka z wiatrakami…

Do władz Krakowa, radnych, władz województwa, a także instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska wystosowana została petycja mieszkańców Krakowa – „Stop dla duszącego smrodu na południu Krakowa!”.

– Mijają lata, a nawet dekady, a na południu Krakowa jak śmierdziało, tak śmierdzi. Czasem smród jest tak wielki, że nie da się normalnie funkcjonować i nie pomagają nawet zamknięte okna – skarżą się mieszkańcy południowej części Krakowa.

Jak podkreślają, sprawę zgłaszali już do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do Straży Miejskiej, do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

– Tymczasem nie zmieniło się nic. Czy ta petycja coś zmieni? Nie wiadomo. Ale nie pozwólmy, aby temat umarł. Nie pozwólmy, aby to się stało normą – apelują autorzy petycji, którą można podpisać TUTAJ.

– To skrajnie nieodpowiedzialne, że w XXI wieku w drugim największym mieście w Polsce sztab ludzi od kilkunastu lat nie potrafi rozwiązać problemu, który dotyka wiele z południowych obszarów miasta. Podgórze, Płaszów, Kabel, Bagry, Rybitwy, Wola Duchacka. To tylko niektóre z miejsc, w których odczuwalny jest smród – opisują krakowianie.

Autorzy petycji publikują także wybrane fragmenty z pisma od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które potwierdzają, jak dramatyczna jest sytuacja:

– Tematyka uciążliwości zapachowej stanowi nierozwiązany od lat problem w polskim systemie prawnym.

– Obecnie brak jest jakichkolwiek wiążących aktów prawnych pozwalających na jednoznaczną ocenę czy występuje uciążliwość zapachowa, czy też nie, jak również aktów prawnych wskazujących na metodykę prowadzenia pomiarów w tym zakresie.

– Chwilowy charakter uciążliwości zapachowej oraz powiązanie z lokalnymi warunkami meteorologicznymi powoduje, że nawet szybko podjęty wyjazd interwencyjny może nie pozwolić na ustalenie źródła uciążliwego zapachu.

I radzą co zrobić, by podjąć walkę o świeże powietrze:

– Zgłoś smród na straż miejską krótkim telefonem pod numer 986.

– Napisz mail do WIOŚ – wiosinfo@krakow.wios.gov.pl

– Zadzwoń lub napisz do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego -> tel. 12 616-59-99, mail: czk@um.krakow.pl.