fbpx
Kraków Wojna w Ukrainie

Nadzwyczajne posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. Znamy liczby dotyczące pomocy uchodźcom

– Dziękuję wszystkim samorządowcom za ogromne zaangażowanie i pomoc wszystkim uchodźcom, którzy szukają schronienia przed wojną w Małopolsce – powiedział po posiedzeniu małopolskiego Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. 

W trakcie nadzwyczajnego posiedzenia sztabu kryzysowego, w którym wzięli udział m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, przedstawiono dane dotyczące dotychczasowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy oraz założenia ustawy o pomocy dla osób uciekających przed wojną, która ma być gotowa i podpisana w najbliższych dniach. 

Ustawa zakłada m.in. nadanie numerów PESEL wszystkim uchodźcom przybyłym do Polski po 24 lutego, który będzie równoznaczny z legalizacją pobytu takiej osoby na terytorium naszego kraju, przez 18 miesięcy licząc od daty pozyskania numeru identyfikacyjnego. W dokumencie znajdą się również szczegółowe zapisy dotyczące organizacji pomocy humanitarnej przez wojewodów oraz samorządy, świadczeń finansowych dla osób świadczących pomoc dla uchodźców (np. udostępniając im własne lokale mieszkalne), czy też ułatwień w zatrudnianiu Ukraińców. Ustawa zakłada również umożliwienie uchodźcom dostęp do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i wychowawczych, co będzie miało również przełożenie dla jednostki samorządowe, które zyskają możliwość utworzenia dodatkowych żłobków i klubów dziecięcych. Kluczowa będzie jednak współpraca wszystkich jednostek samorządowych, które stają przed wyzwaniem dotyczącym organizacji pomocy dla uchodźców.

– Jesteśmy na pierwszym kilometrze maratonu. W Małopolsce jesteśmy zgraną drużyną, razem z samorządem województwa, prezydentem Kuligiem robimy wszystko by sytuacje opanować – przekonywał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Do tej pory do pomocy dla uchodźców koordynowanej przez Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego użyto już 618 pojazdów oraz 1730 ratowników, którzy zajmowali się m.in. budową miasteczka namiotowego, które zostało utworzone w Olkuszu. Państwowa Straż Pożarna w Krakowie jest również odpowiedzialna za koordynację 22 Powiatowych Magazynów Pomocy znajdujących się na terenie małopolski, stworzenie bazy dostępnych miejsc noclegowych na bazie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz koordynację autobusowego transportu uchodźców z granicy Polsko-Ukraińskiej. 

– Współpraca z wojewodą układa się modelowo. Wiemy jednak, że przyjdzie fala dużych problemów i konieczne jest już teraz wzmocnienie administracji rządowej i samorządowej. Już dziś możemy powiedzieć, że Małopolska, Kraków i Rzeszów, to główne destynacje wybierane przez uchodźców i musimy być na to odpowiednio przygotowani – przekonywał wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Wojewoda małopolski, marszałek województwa małopolskiego i wiceprezydent Krakowa zapewnili, że wspólnymi siłami zrobią wszystko, by osoby uciekające przed wojną z Ukrainy i trafiające do naszego regionu i do samego Krakowa, mogły liczyć na pomoc i bezpiecznie schronienie.