fbpx
Kraków

Nauka i technologia w walce z pożarami

fot. Image by Andrzej Rembowski from Pixabay

W Krakowie powstało jedno z nielicznych tego typu miejsc w Europie. Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki, które zainaugurowało swoją działalność w stolicy Małopolski, posłuży m.in. budowlańcom i strażakom w ochronie naszych domów i mieszkań przed ognistym żywiołem.

W Krakowie swoją działalność zainaugurowało Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Jak podają służby prasowe wojewody małopolskiego, jego głównym celem jest wspieranie rozwoju polskiego przemysłu poprzez innowacyjne rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa pożarowego i akustyki. Powstało jako inicjatywa Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

–  W stolicy Małopolski to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Miejsce badań i rozwoju, którego efekty służyć będą szeroko rozumianemu bezpieczeństwu. Działając na pograniczu sfery nauki, biznesu i administracji, daje gwarancję innowacyjności, spójności i skuteczności realizowanych projektów – mówił na inauguracji działalności centrum wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nowe centrum badawcze jest największym w obszarze Sieci Badawczej Łukasiewicz i jednocześnie jednym z dwóch największych ośrodków badań ogniowych w Polsce. Dodatkowo jest jedyną w Europie Środkowo-Wschodniej jednostką oraz jedną z trzech w Europie prowadzącą badania ogniowe w dużej skali na ścianie badawczej o wysokości 10 metrów.

Wśród głównych priorytetów działań ośrodka znajdują się m.in.: niskoemisyjne i energooszczędne technologie, badania ogniowe wyrobów budowlanych, izolacyjność akustyczna, certyfikacja wyrobów i usług zgodnie z obowiązującymi standardami, krajowe i europejskie oceny techniczne, recykling i gospodarka odpadami. Akredytowane laboratorium gwarantuje jakość i miarodajność przeprowadzanych w Instytucie badań i testów.

– To, że centrum powstało w Krakowie, ma spore znaczenie. Współpraca z wiodącymi jednostkami naukowymi takimi jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska czy też Uniwersytet Rolniczy – zapewnia wielowymiarową korzyść i stałość w dostępie do zasobów naukowych i badawczych. Wreszcie warto podkreślić współpracę ze Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie i Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Tam, gdzie nauka spotyka się z doświadczeniem praktycznym, możemy spodziewać się najlepszych efektów – dodaje wojewoda Kmita.

Centrum nie tylko prowadzi badania, ale także staje się miejscem edukacji dla studentów, doktorantów oraz słuchaczy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. To miejsce, w którym młodzi ludzie zdobywają wiedzę i praktyczne doświadczenie, a jednocześnie stanowi poligon doświadczalny dla strażaków.

Fot. pixabay.com