fbpx
Kraków

Naukowcy zbadają mikrobiologiczny odcisk palca… Krakowa.

Naukowcy, badacze, studenci i specjalnie przeszkoleni ochotnicy wyjdą na ulice miast całego świata, by poznać mikrobiologiczne odciski miast. Do akcji „MetalSUB global City Sampling Day” włącza się także Kraków. Badanie i zbieranie wymazów w przestrzeni publicznej odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 22 czerwca.

Akcja gCSD rok rocznie odbywa się w tym samym dniu na całym świecie. Dzięki pobraniu próbek z przestrzeni publicznej udaje się stworzyć specjalne „odcinki palców” konkretnych miast i regionów. Wymazy pobierane są m.in. z biletomatów czy elementów komunikacji miejskiej – takich jak rurki i siedzenia w tramwajach. Próbki zbierane są przez naukowców, studentów oraz specjalnie przeszkolonych ochotników a zebrane materiały trafiają do nowoczesnych urządzeń, gdzie są sekwencjonowane i analizowane. Wyniki pozwalają stworzyć specjalną mapę metagenomiczną, która określa społeczności mikroorganizmów, co przekłada się na lepsze zrozumienie interakcji między ludźmi a światem drobnoustrojów w miastach.

Tegoroczna edycja akcji gCSD będzie szczególna – naukowcy liczą bowiem na wykrycie w przestrzeni publicznej wirusa COVID-19 co może przyczynić się do lepszego zrozumienia sposobu rozprzestrzeniania się wirusa, o którym wiedza wciąż jest niewielka. Kraków jest pierwszym polskim miastem, które włączyło się do tej akcji. Próbki będą zbierane w tym samym czasie m.in. w takich miastach jak: Nowy Jork, Berlin, Hongkong, Tokio czy Buenos Aires.

Wolontariusze zbierający próbki będą wyposażeni w specjalne identyfikatory akcji gCSD. W poniedziałek 22 czerwca pojawią się m.in. na krakowskich przystankach tramwajowych i autobusowych oraz w samych pojazdach. Próbki zostaną zebrane m.in. z poręczy, siedzisk, biletomatów i uchwytów takich linii jak 52, 50 i 14. Dodatkowe wymazy zostaną pobrane w tunelach zlokalizowanych w okolicy Dworca Głównego.

Miejsca poboru próbek nie są przypadkowe – zostały wytypowane przez naukowców na podstawie dobowego obciążenia ruchu, przebiegu tras linii tramwajowych. Dzięki temu jest szansa na zebranie najbardziej różnorodnego pod kątem bioróżnorodności organizmów.