Już w najbliższy poniedziałek rozpoczną się konsultacje społeczne, w których krakowianie będą mogli wypowiedzieć się na temat przyszłości fortu Św. Benedykt. To już kolejna próba zagospodarowania tych zabytkowych przestrzeni. Poprzednie kończyły się fiaskiem.
Od ponad 20 lat trwa walka o zagospodarowanie terenów fortu Św. Benedykt. Początkowo chciało się tego podjąć Stowarzyszenie Kultury Akademickiej „Instytut Sztuki”, który proponował kilka wariantów, ale żaden z nich nie zyskał akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Plany zbyt mocno ingerowały bowiem w bryłę budynku i zmieniały jednak zabytkowy charakter. Po 12 latach, pod naciskiem i po protestach mieszkańców fort wrócił w ręce miasta. W 2019 roku znalazł się kolejny gospodarz obiektu, ale ponownie po zaledwie kilku miesiącach umowa została rozwiązana.
W sieci kilka miesięcy temu pojawiła się informacja, że fort zostanie wystawiony na sprzedaż. Wówczas ponownie do głosu doszli mieszkańcy, którzy zorganizowali akcję protestacyjną i zbierali podpisy pod wnioskiem o uratowanie jednej z ikon Podgórza. Zorganizowano nawet spotkanie z władzami miasta, w którym brał udział wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oraz Katarzyna Zapał – dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. W trakcie spotkania pojawiło się wiele pomysłów na nowe życie dla fortu Św. Benedykt. Wiceprezydent Kulig podkreślił, że miasto jest otwarte na współpracę i pomysły mieszkańców. Z tego powodu zaplanowano konsultacje społeczne, które mają być pierwszym krokiem w kierunku uratowania zabytkowej budowli.
Konsultacje rozpoczną się w poniedziałek 27 września i potrwają do 12 października. Będzie można wziąć w nich udział zarówno drogą tradycyjną, jak i internetową. 2 października zaplanowano spacer badawczy po forcie, a 7 października w Muzeum Podgórza odbędzie się spotkanie informacyjne. Z kolei 19 października w muzeum zaplanowano warsztaty planowania partycypacyjnego, wszystko by wypracować wspólne rozwiązania dla ratowania fortu i znalezienia dla niego zupełnie nowej funkcji.