fbpx
Kraków

Nowoczesne metody leczenia. Pacjenci wybierają laser światła niebieskiego

15-20 minut, znieczulenie miejscowe, wideoendoskop wprowadzony przez nos, a w nim światłowód z promieniem lasera niebieskiego światła. I po zabiegu. Odrastające brodawczaki unicestwione. Dodatkowo wstrzyknięta porcja bewacyzumabu spowolni ich ponowny wzrost. Chwila odpoczynku i pacjent może iść do domu. Tak działa laser światła niebieskiego w chirurgii krtani. 

5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który stosuję tę nowoczesną metodę leczenia.

– Laser światła niebieskiego o długość fali 445 nm pozwala nam niszczyć szczególnie te tkanki, które są bogate w naczynia. Takimi tkankami są właśnie brodawczaki krtani. Ten laser działa punktowo, bardzo precyzyjne powodując koagulację chorych tkanek, co daje większe szanse na wyleczenie – tłumaczy dr Dobosz – Zabieg pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na jego przeprowadzenie. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co niweluje wszelkie niedogodności związane z intubacją dotchawiczną, typową dla znieczulenia ogólnego w zabiegach krtani.

Dlatego jest też chętnie wybierany przez pacjentów.

 – W tym samym dniu mogę wyjść do domu, nie ma skutków ubocznych – mówi z uśmiechem jeden z nich, pan Andrzej, jeszcze na sali zabiegowej. Jego głos wciąż jest trochę zachrypnięty. Kilka minut wcześniej, laser niszczył komórki brodawczaka w jego krtani. Z chorobą walczy właściwie całe życie. Pojawiła się, gdy miał 2,5 roku. 

– Przez te wszystkie lata przeszedłem kilkadziesiąt zabiegów w znieczuleniu ogólnym – wspomina –  to przecież duże obciążenie dla organizmu.

Nowa jakość w leczeniu brodawczaków

Do zastosowania lasera 445 nm w chirurgii krtani skłoniły dr Dobosza m.in. bardzo dobre efekty leczenia prof. Marcusa M. Hessa z Medical Voice Center w Hamburgu, który propaguje tę metodę w Niemczach. Wyniki jego badań potwierdzają się w Krakowie. Zwłaszcza w przypadku leczenia nawracających brodawczaków. 

Laser niebieskiego światła jest stosowany w szpitalu wojskowym w Krakowie od kilku miesięcy. Ponieważ nad Wisłą nie ma wielu doświadczeń w tej dziedzinie, w klinice otolaryngologii szpital wojskowego w Krakowie prowadzona jest także dokładna analiza przebiegu i efektów pierwszych zabiegów. Wszystkie, w sumie było ich ponad 20, odbyły się bez powikłań. Do tej pory nie zaobserwowano istotnego nawrotu zmian brodawczakowatych krtani, które zostały usunięte w czasie 9 zabiegów. Ten sam laser był również wykorzystywany przy usuwaniu nawracających ziarniniaki czy polipy krtani. Bo laser światła niebieskiego sprawdza się także w leczeniu innych zmian w krtani. Co istotne, wideoendoskopia przeznosowa pozwala skrócić czas zabiegów oraz wykonać procedury ambulatoryjnie bez konieczności kilkudniowej hospitalizacji.

/informacja prasowa/