Fala upałów nie odpuszcza. Żar płynący z nieba szczególnie uciążliwy jest dla osób starszych. Gdyby nie szybka reakcja strażników miejskich, śmierć mogłaby ponieść seniorka.
Dyżurny krakowskiej straży miejskiej przeglądając obraz z kamery zainstalowanej na budynku siedziby SMMK na os. Na Stoku, dostrzegł starszą kobietę, która przewróciła się na schodach.
– Strażnicy byli na miejscu chwilę później. Ustalili, że staruszka ma 88 lat i najprawdopodobniej zasłabła z powodu wysokiej temperatury oraz przemęczenia – informują strażnicy.
Szybko zorganizowali dla niej wodę, a następnie, mając na uwadze fakt, iż kobieta uskarżała się na silny ból lewej nogi, poprosili o pomoc przechodnia, by ten pomógł im przenieść ją do pobliskiej klimatyzowanej apteki.
Ostatecznie strażnicy wezwali na miejsce pogotowie, które zabrało staruszkę do szpitala. O zdarzeniu powiadomili córkę.
To zdarzenie, które na szczęście w tym przypadku zakończyło się szczęśliwie, pokazuje, jak upały mogą byc niebezpieczne dla osób starszych. Dlatego krakowski Sanepid radzi co robić, by ograniczyć szkodliwe skutki wysokich temperatur:
„Niedobory wody u osób po 65. roku życia występują znacznie częściej niż są rozpoznawane. Postępujące wraz z wiekiem pogorszenie funkcji narządów sprawia, że nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą inicjować proces chorobowy lub prowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących” – podkreślają inspektorzy.
I osobom opiekującym się osobami starszymi i rodzinom seniorów radzą, zapewnić im stały i łatwy dostęp do płynów, informować o konieczności wypijania w ciągu dnia co najmniej 1500 ml płynów, nawet przy braku pragnienia (zaleca się częstsze picie mniejszych ilości płynów), zachęcać do spożywania świeżych warzyw i owoców, w których również znajduje się woda, unikać napojów działających odwadniająco – kawa i herbata działają moczopędnie, więc podawać je należy w małych ilościach.