fbpx
Kraków

Opiekujesz się niesamodzielną osobą? Skorzystaj ze szkolenia

Fot. pixabay.com

Osoby opiekujące się bliskimi, osobami, które nie są samodzielne, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez profesjonalnych opiekunów. Spotkania będą odbywać się do końca listopada.

W Krakowie nie brakuje tzw. nieformalnych opiekunów osób niesamodzielnych – to rodzina tych osób, przyjaciele, sąsiedzi… Aby lepiej opiekować się tymi, którzy bez nas sobie na co dzień nie poradzą, Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum  im. św. Łazarza” zaprasza na szkolenia edukacyjne oraz porady w Punkcie Informacyjnym, w ramach realizowanego zadania publicznego pt. „Pomoc opiekunom nieformalnym”.

– Możemy pomóc, gdy nie wiesz, co zrobić kiedy nagle osoba bliska wymaga całodobowej opieki, jak przygotować pokój dla osoby niesamodzielnej, jak pielęgnować chorego leżącego, jakie sprzęty rehabilitacyjne pomagają w opiece nad osobami niesamodzielnymi, jak zapobiegać powikłaniom długotrwałego leżenia, jak radzić sobie z trudnymi emocjami – zachęcają przedstawiciele towarzystwa. – Jeśli potrzebujesz rozmowy, wiedzy, wsparcia, pomocy – zadzwoń do nas lub przyjdź do naszego Domu Hospicjum, ul. Fatimska 17 w Krakowie.

Dyżur telefoniczny odbywa się we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 10:00-12:00 pod numerem 12 641 46 57 wew. 13. Z kolei punkt stacjonarny czynny dwa razy w tygodniu: we wtorki i w czwartki w godzinach: 10.30-12.30 oraz 16.00-18.00 przy ul. Fatimskiej 17 w Krakowie, pokój 131 (parter).

Jeśli chodzi o szkolenia edukacyjne, to cały cykl szkolenia trwa łącznie 5 godz., tj. dwa razy w tygodniu po 2,5 godziny i są prowadzone przez pielęgniarki i fizjoterapeutów o następującej tematyce:

– Rola opiekuna nieformalnego w opiece nad chorym.

– Problemy emocjonalne otoczenia w kontakcie z ciężko chorym.

– Organizowanie czasu wolnego chorym.

– Żywienie ciężko chorego.

– Przygotowanie pokoju chorego w opiece domowej i urządzenia znajdujące się przy łóżku chorego.

– Pielęgnacja chorego: ułożenie chorego, słanie łóżka, przenoszenie chorego z łóżka, zmiana bielizny pościelowej, pomoc w ubieraniu, pomoc w karmieniu, utrzymanie higieny jamy ustnej, pomoc w toalecie, pielęgnacja stóp i paznokci, mycie włosów, kąpiel.

– Czynności zapobiegające powikłaniom długotrwałego leżenia. Profilaktyka odleżyn.

– Ćwiczenia chodu przeprowadzane w pozycji siedzącej, prawidłowy sposób prowadzenia chorego podczas chodzenia, ćwiczenia wzmacniające kończyny objęte niedowładem, pomoc choremu na wózku, chodzenie po schodach lub spacerowanie, gimnastyka.

Porady w Punkcie Informacyjnym i szkolenia edukacyjne są bezpłatne. Odbywają się w Domu „Hospicjum im. św. Łazarza”, ul. Fatimska 17 w Krakowie. Informacje i przyjmowanie zgłoszeń na szkolenia: tel. 12  641-46-58 poniedziałek – piątek godz. 9:00-14:00.