Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W działaniach promocyjnych tego przedsięwzięcia kluczową rolę odegrał Kraków, a jego inicjatorką była Romana Agnel – dyrektorka krakowskiego Baletu Dworskiego Cracovia Danza.
Polonez to taniec o bogatej historii i tradycji. Powstał w XVI wieku i szybko stał się symbolem Polski. Polonez jest tańczony podczas ważnych uroczystości, takich jak bale sylwestrowe, studniówki czy bale debiutantek. Jest to także taniec reprezentacyjny, który jest wykonywany przez polskich dyplomatów i artystów podczas oficjalnych uroczystości.
Wniosek o wpis poloneza na listę UNESCO został złożony dwa lata temu, a w działaniach promocyjnych przedsięwzięcia brało udział wiele instytucji i organizacji z całego kraju, w tym krakowski Balet Cracovia Danza.
Romana Agnel, dyrektorka Baletu Cracovia Danza i inicjatorka wpisu poloneza na listę UNESCO, podkreśla, że taniec ten jest „skarbem narodowym, żywym elementem w przestrzeni publicznej i życiu społecznym”.
– To taniec, który jest wyrazem wszystkiego, co polskie, zachowań społecznych, sposobu bycia, relacji między kobietą a mężczyzną. To opowieść o nas, w której bardzo dobrze się odnajdujemy – dodaje.
Wpis poloneza na listę UNESCO to ogromny sukces dla Polski. Jest to wyraz uznania dla wartości i znaczenia tego tańca dla polskiej kultury.