fbpx
Kraków

Powstaną kolejne kilometry ścieżek rowerowych 

Trwają prace nad projektem „Wisła łączy” oraz nad wyznaczaniem szlaku rowerowego wokół dworów i pałaców nowohuckich. Jeśli zostaną zrealizowane, w Krakowie powstanie kilkadziesiąt nowych dróg rowerowych. 

W sprawie terenu wzdłuż rzeki Dłubni na odcinku od ulicy Wańkowicza do al. Solidarności do władz miasta zwrócił się krakowski radny Łukasz Sęk. Jak opisuje, znajduje się tam wyjeżdżony, błotnisty przejazd. 

– Jest on jednak ciężki do użytku rowerem, dodatkowo zarastający co chwile przez chwasty. Szlak ten, po jego uporządkowaniu i utwardzeniu mógłby być doskonałym uzupełnieniem już wybudowanych dróg dla rowerów w tym rejonie i zapewnić im ciągłość. Prace mogłyby obejmować jedynie podstawowe działania, z jak najmniejszą ingerencją w przyrodę – stwierdził przedstawiciel krakowian, i spytał, czy w planach miasta znajduje się budowa na wspomnianym odcinku drogi dla rowerów?

W odpowiedzi zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk poinformował, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie jest w trakcie realizacji projektu pn. Wisła łączy, mającego na celu m.in. rewitalizację 25-kilometrowego odcinka Bulwarów Wisły oraz stworzenie nowego zagospodarowania terenów wzdłuż jej najważniejszych dopływów: Wilgi, Rudawy, Dłubni, Prądnika i Białuchy, uwzględniającego potrzeby mieszkańców, a także uwarunkowania przyrodnicze, funkcjonalne i historyczne. 

– Pierwszy etap inwestycji dotyczy rzeki Rudawy oraz odcinka Bulwarów Wiślanych na wysokości pomiędzy ujściem rzeki Rudawy i Stopniem Wodnym „Dąbie”. W następnej kolejności, po zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych oraz uporządkowaniu kwestii dotyczących struktury własności niezbędnych działek poprzez wykup gruntów lub podpisanie stosownych umów dzierżawy w celu zachowania ciągłości projektowanego zagospodarowania terenu, przewidziane jest stworzenie projektów dla pozostałych rzek – poinformował wiceprezydent.

I dodał, że Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa wskazuje na odcinku od ul. Wańkowicza do al. Solidarności główną trasę rowerową. 

– Natomiast w Studium podstawowych tras rowerowych Miasta Krakowa z 2019 r. na tym odcinku zaproponowano trasę rekreacyjną Velo Dłubnia. Dodatkowo zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa  w sprawie wyznaczenia w terenie i budowy infrastruktury „Rowerowego szlaku nowohuckich dworów i pałaców”, w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa prowadzone są prace nad opracowaniem dokumentu pn. Wyznaczenie szlaku rowerowego wokół dworów i pałaców nowohuckich. Jeden z wariantów zakłada przebieg szlaku rowerowego na przedmiotowym odcinku, celem połączenia m.in. Dworku Jana Matejki w Krzesławicach z Willą Rogozińskich w Mogile oraz Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów – zaznaczył Jerzy Muzyk.