fbpx
Kraków

Prezydent Krakowa mówi „NIE” zmianom w uchwale antysmogowej!

fot. JerzyGorecki via pixabay.com

Nie będzie zgody prezydenta Jacka Majchrowskiego na łagodzenie uchwały antysmogowej, obowiązującej w Krakowie. To odpowiedź na informacje mówiące o tym, że część radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego chce zliberalizowania zapisów uchwały i odłożenie w czasie zakazu używania kotłów bezklasowych od 1 stycznia 2023 roku. – Liberalizacja uchwały antysmogowej zwiększy napływ zanieczyszczeń do Krakowa z gmin sąsiadujących, powodując utratę osiągniętych na przestrzeni lat przez miasto, przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców, efektów zarówno środowiskowych, zdrowotnych, ekonomicznych, jak i wizerunkowych – pisze w specjalnym piśmie prezydenta Krakowa. 

O tym, że część radnych myśli o złagodzeniu zapisów uchwały antysmogowej mówiło się już od kilku miesięcy. Argumentem na ich korzyść miała być wojna w Ukrainie i wywołany przez to kryzys energetyczny, który powoduje, że najbliższe miesiące będą niezwykłym wyzwaniem dla właścicieli nieruchomości. Ceny energii elektrycznej i gazu z pewnością część osób zachęciłyby do ogrzewania swoich domów węglem czy drewnem, ale tego zakazuje uchwała antysmugowa, która obowiązuje w Krakowie od 2017 roku. Dlaczego więc dopiero teraz wraca temat łagodzenia jej zapisów? Bo stanowi ona, że od 1 stycznia 2023 roku, będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania na terenie Małopolski starych, pozaklasowych pieców węglowych. 

Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego chcą wydłużenia procesu wymiany pieców o wysokich parametrach emisyjnych, co pozwoliłoby korzystać z nich również w najbliższych miesiącach, a może nawet i latach. Zdaniem specjalistów, to nie tylko krok w tył, ale również poważny problem, który przełoży się na zachwianie procesu oczyszczania miast ze smogu i co gorsza, będzie miało negatywny wpływ na życie i zdrowie mieszkańców naszego regionu. 

W podobnym tonie do prezydenta Jacka Majchrowskiego wypowiedziała się również Rada Miasta Krakowa, która wystosowała swój apel do władz wojewódzkich. Radni podkreślili w nim, że zmiana lub co gorsza, uchylenie uchwały, oznaczałoby zaprzepaszczenie wielu lat ciężkiej pracy i ogromne nakłady finansowe, które miasto i mieszkańcy ponieśli na przystosowanie swoich domów do wymogów uchwały i na walkę o czyste powietrze w Krakowie. 

Zarząd województwa przekazał projekt zakładający liberalizację zapisów uchwały do konsultacji społecznych, które są prowadzone pod TYM adresem za pośrednictwem platformy powietrze.malopolska.pl. Na oddanie głosu mamy czas do 23 sierpnia.