Problem nieprawidłowego parkowania hulajnóg elektrycznych w Krakowie został rozwiązany- ogłasza straż miejska. Od sierpnia zewnętrzna firma usunęła z centrum miasta ok. 9,5 tys. nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Wszystko na koszt właścicieli hulajnóg, a było to możliwe dzięki uderzeniu pięścią w stół wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga, który postanowił zasiąść do stołu z firmami świadczącymi usługi wynajmu hulajnóg i wynegocjować nowe warunki współpracy. Opłaciło się…
Problem nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg narastał z każdym rokiem. W mieście pojawiały się kolejne firmy świadczące usługi wynajmu tych pojazdów, które jednak nieograniczone dodatkowymi zapisami w umowie, umieszczały hulajnogi tam, gdzie im się podobało, a użytkownicy „parkowali” pojazdy tam, gdzie było im najwygodniej.
Niestety często miejsce pozostawienia hulajnóg było nie tylko nierozsądne, ale też niebezpieczne. Hulajnogi blokowały przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe, podjazdy dla osób niepełnosprawnych i chodniki. Problem stał się na tyle dokuczliwy, że coraz więcej mieszkańców opowiadało się nawet za całkowitym usunięciem hulajnóg z Krakowa.
– Doszliśmy do momentu, w którym trzeba było uderzyć pięścią w stół i zabrać się za rozwiązanie problemu. Codziennie z hulajnóg korzysta wielu mieszkańców, więc błędem byłoby całkowite ich usunięcie z ulic. Trzeba było jednak siąść do stołu z przedstawicieli firm i ustalić nowe warunki współpracy, ale też dzień po dniu rzetelnie rozliczać ich z wypełniania swoich obowiązków – powiedział wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Uderzenie pięścią w stół pomogło, bo Kraków zdyscyplinował firmy, ograniczając liczbę pojazdów, a dodatkowo wyznaczono też konkretne miejsca, gdzie hulajnogi mogą być parkowane. Wszystkie zgłaszane przypadki nieprawidłowego pozostawienia pojazdów trafiały z kolei do zewnętrznej firmy, która usuwała hulajnogi, a wszystko na koszt firm, do których pojazdy należą.
W sumie wyznaczono 163 takie miejsca, w których można hulajnogę wypożyczyć i pozostawić. Jeśli w danym punkcie nie ma miejsca, użytkownik musi znaleźć je w kolejnym punkcie mobilnym. W przypadku zauważenia hulajnogi poza miejscem przeznaczonym do parkowania fakt ten można zgłaszać wraz ze zdjęciem do dyspozytorni ZTP na adres: hulajnogi@ztp.krakow.pl bądź pod numerem telefonu 501 678 116.