Na kampusie Politechniki Krakowskiej, w samym sercu miasta, pojawiło się glebarium – niezwykła ekologiczna przestrzeń, stworzona przez studentów z Koła Naukowego Landscapes Wydziału Architektury PK. Ta innowacyjna inicjatywa ma na celu poprawę miejskiego ekosystemu, wykorzystując proste i naturalne rozwiązania.
Glebarium to miejsce specjalnie przeznaczone do dekompozycji biomasy, kompostowania, tworzenia cennej materii organicznej. Zwykle procesy te postrzega się jako mało atrakcyjne, brudne i wyrzuca z przestrzeni publicznej. A przecież są niezbędne w tworzeniu gleby i domykaniu cykli w przyrodzie. Nie możemy zapominać, że gleba odgrywa kluczową rolę w procesach przyrodniczych – mówi dr inż. arch. krajobrazu Kasper Jakubowski, specjalista w dziedzinie projektowania ekologicznych przestrzeni zieleni, który poprowadził na PK warsztaty z tworzenia glebarium.
Glebarium na Politechnice Krakowskiej pełnić będzie rolę miejsca, w którym prowadzone będą edukacyjne zajęcia dla studentów. Jednocześnie ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród całej społeczności akademickiej. To także przypomnienie o kluczowej roli gleby w procesach zachodzących w przyrodzie, w tym obiegu składników odżywczych.
Projekt glebarium narodził się w trakcie warsztatów towarzyszących XXX Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu Sztuki Ogrodowej i Dendrologii Historycznej, której tematem przewodnim były „Cele zrównoważonego rozwoju a zarządzanie krajobrazem kulturowym i jego elementami”. W pracach nad glebarium uczestniczyli również uczniowie V klasy o profilu „Technik Architektury Krajobrazu” z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej.
To jednak nie koniec działań na rzecz ochrony środowiska na kampusie Politechniki Krakowskiej. W październiku, studenci z Koła Naukowego Landscapes organizują szereg innych zielonych akcji, wspierających środowisko naturalne w najbliższym otoczeniu uczelni. Dnia 16 października posadzili pierwszą połowę z 1000 wiosennych kwiatów cebulowych na kampusie głównym uczelni. Kolejna część sadzenia odbędzie się 30 października, tworząc kolorowe dywany z kwiatów na dziedzińcu kampusu PK. To druga edycja akcji „Posadź z nami wiosnę tej jesieni”, której pierwsza odbyła się przed rokiem.
Inicjatywa glebarium i akcje na rzecz zielonego kampusu są doskonałym przykładem zaangażowania społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej w działania na rzecz ochrony środowiska i promocji zrównoważonego rozwoju. Uczelnia staje się miejscem, gdzie edukacja idzie w parze z praktycznymi inicjatywami wspierającymi ekologię.