Rok temu polska kultura poniosła niepowetowaną stratę – zmarł Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych aktorów, reżyserów i pedagogów w historii polskiej sceny. W dniach 3–6 lipca 2025 roku Kraków odda mu hołd w ramach wyjątkowego festiwalu Stuhralia, który będzie artystycznym i emocjonalnym wspomnieniem jego twórczości, osobowości i dorobku.
Wydarzenie zainauguruje cykl pokazów filmowych, spektakli, debat i wystaw, organizowanych przez najważniejsze krakowskie instytucje kultury. Główna część filmowa odbędzie się 5 i 6 lipca w auli Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zobaczymy aż sześć tytułów prezentujących aktorski i reżyserski kunszt Jerzego Stuhra – w tym jego autorskie filmy, klasyczne role i telewizyjne spektakle.
Od Lutka Danielaka do Osła ze “Shreka”
Program Stuhraliów obejmuje m.in. filmy wyreżyserowane przez samego Artystę: “Spis cudzołożnic”, “Duże zwierzę” i “Historie miłosne” – poruszające, subtelne opowieści o człowieku, jego słabościach, wrażliwości i walce z systemem. Jerzy Stuhr często wcielał się w swoich filmach w postacie naznaczone niepokojem i ironią losu – tworząc bohaterów niejednoznacznych i niezwykle prawdziwych.
Zobaczymy również legendarny “Wodzirej” Feliksa Falka – film, który na zawsze wpisał Jerzego Stuhra do historii polskiego kina. Jego kreacja Lutka Danielaka, bezwzględnego karierowicza, stała się ikoną i ostrzeżeniem przed moralnym upadkiem jednostki. Nie zabraknie też “Mieszczanina szlachcicem” – spektaklu w reżyserii Stuhra, z jego niezapomnianą rolą pana Jourdaina i obsadą młodych aktorów z Teatru Ludowego.
Z myślą o najmłodszych (i tych starszych z sentymentem!) organizatorzy przygotowali także pokaz animacji “Shrek” z polskim dubbingiem. Stuhr – jako głos Osła – rozbawił i wzruszył pokolenia widzów. Jego charakterystyczna interpretacja tej postaci to nie tylko aktorski majstersztyk, ale też popkulturowe dziedzictwo.
Gwiazdy kina i teatru we wspomnieniu o Artyście
Każdy z seansów zostanie poprzedzony lub zakończony spotkaniem z przyjaciółmi i współpracownikami Jerzego Stuhra. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. Maciej Stuhr, Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski, Paweł Edelman, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Feliks Falk czy Anna Radwan. Rozmowy z gośćmi poprowadzą znakomici znawcy kina: Maria Malatyńska oraz Łukasz Maciejewski.
Sztuka, debaty i wystawy
Stuhralia to nie tylko filmy. W trakcie festiwalu odbędą się także wystawy pamiątek, obrazów inspirowanych postacią Artysty, a także debata poświęcona jego roli w życiu kulturalnym Krakowa i Polski. Organizatorzy zapowiadają wydarzenie jako “święto wrażliwości, humoru i niepokornego ducha Jerzego Stuhra”.
To okazja, by przypomnieć sobie, jak wiele pozostawił po sobie ten niezwykły człowiek – nie tylko w sztuce, ale i w ludzkich sercach.
Program pokazów: https://www.kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=6474