Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, na kopiec Krakusa powraca tradycyjne Święto Rękawki. Już 19 kwietnia na wzgórzu pojawi się około 300 wojów, którzy zainscenizują starcie Wiślan z najeźdźcami. Na miejscu krakowianie będą mogli również odwiedzić osadę słowiańską i przekonać się, jak kiedyś wyglądało życie w średniowiecznym krakowie.
Święto Rękawki sięga ok. VIII w. i bezpośrednio nawiązuje do obrzędów słowiańskich, które były odprawiane w związku z nadejściem wiosny. Z biegiem czasu święto to zmieniało swój charakter, by w pewnym momencie przekształcić się jedynie w festyn upamiętniający Święto Rękawki. W 2001 r. z inicjatywy Centrum Kultury Podgórza oraz Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK udało się przywrócić nieco dawnego charakteru temu wydarzeniu i zorganizować inscenizację walk oraz wprowadzić średniowieczną atmosferę, która jest nie tylko okazją, ale również prawdziwą nauką i możliwością podejrzenia, co jadano w czasach średniowiecza w Krakowie, jak wyglądała osada, stroje i przedmioty, którymi posługiwali się nasi przodkowie.
W tym roku po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 Rękawka wraca na kopiec Krakusa. Tradycyjnie nie zabraknie średniowiecznych wojów, ich osady, kuchni z tamtych lat oraz jarmarku historycznego. Dodatkowo przygotowano sporo propozycji nawiązujących do motywu przewodniego tegorocznej edycji święta, czyli krakowskich legend, których część nie jest tak dobrze znana jak choćby ta o Smoku Wawelskim.
– Święto Rękawki to jedyny w swoim rodzaju wehikuł czasu. W niezapomnianą podróż do przeszłości odległej o kilkaset lat zabierze każdego, kto 19 kwietnia pojawi się pod Kopcem Krakusa. Zapraszamy rodziny z dziećmi, młodzież, dorosłych i seniorów. Zarówno stałych gości tego wydarzenia, jak i tych, którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w tej nietypowej lekcji historii – zachęca Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.
Święto Rękawki tradycyjnie odbędzie się tuż po świętach Wielkanocnych. Początek święta zaplanowano na godz. 11, a całość potrwa do godz. 18. Szczegółowy program wydarzenia można pobrać TUTAJ.