W Dzień św. Patryka, który przypada 17 marca, wszystko staje się zielone: rzeki, pomniki, jedzenie, piwo, Irlandczycy malują włosy na zielono i zakładają zielone ubrania.
Jest to jedno z najbardziej zielonych świąt na świecie. Towarzyszą mu parady i wielkie ucztowanie.
Legenda
Św. Patryk pochodził z Brytanii. Legenda głosi, że jako nastolatek został porwany i sprzedany do niewoli w Irlandii. Tam się nawrócił i uciekł do Galii, gdzie został księdzem. We śnie usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i nawracał pogańskich Celtów na chrześcijaństwo. Tak też uczynił.
Mówi się też, że św. Patryk wytępił wszystkie węże w Irlandii. Innego zdania są biolodzy, którzy twierdzą, że w Irlandii nigdy nie było żadnych węży. Dyplomatycznym wyjściem z sytuacji było uznanie węży za metaforę pogaństwa, od którego święty uwolnił wyspę.
Aby wyjaśnić jedność Trójcy Świętej (Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty), św. Patryk użył podobno trójlistnej koniczyny. Celtowie wierzyli bowiem, że każdy listek koniczyny ma jakieś znaczenie.
Św. Patryk osobiście wolał kolor niebieski, co można zobaczyć na starych irlandzkich flagach. Koniczyna i kolor zielony stały się symbolami narodowymi podczas Rewolucji Irlandzkiej w 1798 r. i tak już pozostało.
Świętowanie
Od wielu lat Irlandia wkłada wiele wysiłku w promocję swojego święta. Irlandzcy imigranci urządzają największe parady poza granicami kraju. Tego dnia spożycie Guinessa wzrasta do 7,5 milionów litrów, to oznacza, że na sekundę jest wypijane 750 litrów piwa. W USA na czas święta produkuje się około 13 megaton wołowiny i megatonę kapusty, bo peklowana wołowina z kapustą, to obowiązkowe danie Irlandczyków w Dzień św. Patryka.
Obchody święta w Krakowie
W ubiegłym roku w dniu św. Patryka, zamiast na zielono, wiele obiektów podświetlono w żółto-niebieskich barwach flagi Ukrainy.
– Obecnie jesteśmy w pełni świadomi wszystkich skutków trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę, włącznie ze wzrostem cen energii. W związku z tym nie będziemy w bieżącym roku prosić żadnego z naszych partnerów w Polsce o podświetlenie budynków na zielono – napisał Ambasador Irlandii w liście skierowanym do prezydenta Jacka Majchrowskiego.
W zamian ambasador Irlandii Patrick Haughey zaproponował, by w Polsce posadzić 432 drzewa, bowiem właśnie w 432 roku św. Patryk przybył do Irlandii.
-Mamy nadzieję, że staną się one trwałym świadectwem stale rozwijającej się przyjaźni między naszymi narodami – dodał ambasador Patrick Haughey.