fbpx
Kraków

Szklane domy na krakowskich zabytkach

Fot. KEGW

Leciwe, ważne dla historii miasta z… nowoczesną instalacją fotowoltaiczną? To przyszłość krakowskich zabytków. Budynki mają stać się bardziej oszczędne. 

Zabytkowe, ale nowoczesne… Krakowska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna rozpoczyna inwestycję fotowoltaiczną na dachach obiektów objętych ochroną konserwatorską. Jak podkreślają przedstawiciele KEGW, chodzi o to, by poprawić wydajność energetyczną gminnych budynków.

– Budynki odpowiadają za 40 procent zużycia energii. Przepisy prawa budowlanego wciąż się zmieniają. Pojawiają się coraz większe wymagania energetyczne, a każda modernizacja ma na celu nie tylko realizację rozwiązań, które przynoszą miastu oszczędności, ale i troskę o estetykę obiektu o wartości historycznej – wyjaśniają.

Dlatego KEGW przystąpiła do opracowania kompleksowych dokumentacji projektowych instalacji na Nowohuckim Centrum Kultury i na Szkole Podstawowej nr 53 przy ul. Skośnej, która ma już ponad 130 lat.

– Ważne jest utrzymanie wizualnego odbioru krajobrazu np. Łąk Nowohuckich i historycznego rysu Parku Kulturowego Nowej Huty. To nadzór i zgody konserwatora zabytków pozwolą na zastosowanie takich paneli fotowoltaicznych, aby nawet widoczna z punktu widzenia odbiorcy stojącego na ziemi instalacja, nie zaburzała zabytku w jego autentycznej substancji. Krótko mówiąc, już teraz wiemy, że panele muszą być niewidoczne lub nie mogą specjalnie rzucać się w oczy – podają urzędnicy.