Blisko 180 tys. złotych miałby kosztować podatników… Meteorolog Play Kraków News, którego zadaniem było między innymi opracowywanie prognoz pogody dla internetowej telewizji i ścisła współpraca z wydawcą oraz redakcją stacji. Kwota może szokować, bo miesięcznie meteorolog zarabiałby blisko 15 tys. złotych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc podejrzewać, że byłby najlepiej opłacany meteorolog w tej części kraju, a być może nawet w całej Polsce! Po publikacji artykułu otrzymaliśmy odpowiedź od p. Marty Szkudlarek – rzecznik prasowej spółki Kraków5020, która jak przekonuje w przesłanym do nas sprostowaniu publikowanym w pełnej treści poniżej, nie zatrudniała synoptyka za ww. kwoty.
Play Kraków News, to stacja, która w założeniu miała być źródłem informacji, ale wraz z upływem kolejnych miesięcy, staje się potężnym obciążeniem nie tylko politycznym, ale przede wszystkim… finansowym. Zaledwie dwa tygodnie temu informowaliśmy, że Kraków może płacić za utrzymanie telewizji milion złotych miesięcznie! Do przetargu na „Zapewnienie obsługi osobowej hybrydowego studia online w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz realizację, produkcję i postprodukcję audycji” zgłosiła się zaledwie jedna firma- Another View sp. z o.o. z Krakowa, a jej oferta rocznej obsługi studia opiewa na 12 883 901,51 złotych.
Tomasz Borejza- jeden z autorów serwisu Krowoderska.pl udostępnił w swych mediach społecznościowych odpowiedź na pismo skierowane do zarządu spółki Kraków5020 z pytaniem o koszty działalności stacji założone w budżecie. W odpowiedzi otrzymał informacje, że „Budżet Play Kraków News na rok 2022 wynosi 7 181 909,40 złotych”. Zaś na obsługę meteorologa przewidziano szacunkowe, ewentualne wydatki na poziomie 179 580,00 złotych w skali 12 miesięcy. Do jego obowiązków miałoby należeć:
- bieżące monitorowanie pogody,
- ścisła współpraca z IMGW,
- przygotowywanie prognozy pogody na dany dzień,
- briefowanie Prowadzącego na temat prognozy pogody na dany dzień,
- współpraca z grafikiem w zakresie bieżącego przygotowywania map i informacji graficznych o pogodzie,
- redagowanie i przygotowywanie informacji o wszelkich pogodowych anomaliach i ścisła współpraca z Wydawcą i Redaktorem portalu.
To standardowe obowiązki, które spoczywają na meteorologach w stacjach telewizyjnych i w zakresie obowiązków nie występuje nic, co byłoby ekstra wymaganiem stawianym zatrudnianej osobie.
– Miesięczna obsługa meteorologiczna to koszt ok. 1-2 tys. złotych i mówimy tu nie o pojedynczym meteorologu, ale całym biurze, które przesyła każdego dnia na daną godzinę dane synoptyczne do opracowania grafiki i ewentualnie jakieś ciekawostki pogodowe. Mamy też stały kontakt z synoptykiem jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości – przekonuje pracownik jednej z profesjonalnych stacji telewizyjnych.
SPROSTOWANIE:
Kraków, 19.08.2022r.
Szanowni Państwo,
na podstawie art. 31a ust. 1 oraz art. 32 ustawy z dnia 26.01.1984 roku Prawo prasowe, wnoszę o sprostowanie do artykułu pod tytułem „Szokujące koszta działalności Play Kraków News! Znamy kolejne wyliczenia…”, który ukazał się w dniu 19 sierpnia 2022 roku na portalu lubie.krakow.pl , pod linkiem https://lubie.krakow.pl/szokujace-koszta-dzialalnosci-play-krakow-news-znamy-kolejne-wyliczenia/.
W treści wskazanego wyżej artykułu zostały zamieszczone naruszające dobre imię KRAKÓW5020 sp. z o.o. nieprawdziwe stwierdzenia, wprowadzające czytelników w błąd, wskazane poniżej:
- „Blisko 180 tys. złotych kosztował podatników… Meteorolog Play Kraków News(…)”
- „meteorolog zarabiał blisko 15 tys. złotych”
- „meteorolog zatrudniony do obsługi prognoz pogody zarabia w stacji blisko 15 tys. złotych miesięcznie”
- „szefowej spółki Kraków5020 Izabeli Helbin”
Odnosząc się do wymienionych stwierdzeń wskazuję, że KRAKÓW5020 sp. z o.o. nie zatrudnia i nie zatrudniał meteorologa, natomiast prezeską spółki Kraków5020 jest Pani Izabela Błaszczyk. Informacja o tym, że spółka zapłaciła 180 tys. złotych za pracę meteorologa jest niezgoda z prawdą. Kraków5020 nie posiada żadnej umowy z meteorologiem.
Tym samym, rzeczony artykuł, tj. zawarte w nim ww. stwierdzenia, w tym w szczególności lid, zawierają nieprawdziwe informacje wprowadzające czytelników portalu w błąd oraz godzące w dobre imię KRAKÓW5020 sp. z o.o..
Proszę o niezwłoczne, bezpłatne opublikowanie sprostowania na głównej stronie internetowej lubie.krakow.pl, na tej samej, na której ukazał się wskazany wyżej artykuł przez okres udostępniania spornego artykułu na stronie internetowej lubie.krakow.pl.
Marta Szkudlarek
rzeczniczka prasowa
Kraków5020 sp. z o.o.