Kraków

Szpital wojskowy otwiera filię poza Krakowem

fot. Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Na początek Centrum Zdrowia Psychicznego i Podstawowa Opieka Zdrowotna. Potem także Poradnie Specjalistyczne.  Filia 5 Szpitala Wojskowego Klinicznego działa w Węgrzcach od 1 kwietnia.

– To żaden prima aprilis – śmieje się prof. Bartłomiej Guzik, dyr. szpitala wojskowego w Krakowie – Organizując pod koniec marca Białą Sobotę w Węgrzcach pokazaliśmy, że bardzo poważnie traktujemy  mieszkańców, także tego rejonu na północy Krakowa. Chcemy być bliżej pacjenta, nie tylko w centrum miasta – tłumaczy.

Z możliwości bezpłatnych konsultacji i badań skorzystało145 pacjentów.  W ramach pierwszej Białej Soboty w Węgrzcach czekali na nich: dietetyk, neurolog, onkolog, ortopeda, okulista, otolaryngolog, pulmonolog, kardiolog, psycholog, psychiatra, asystent zdrowienia i pracownik socjalny. Można było także zbadać słuch, poziom cukru, ciśnienie i zrobić EKG.

– Jedną osobę z trzepotaniem przedsionków odesłaliśmy w trybie pilnym na SOR na Wrocławską – mówi Wojciech Olczyk, specjalista medycyny rodzinnej   – Jak więc widać, nasza obecność jest tu jak najbardziej potrzebna.

– Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali różne deficyty dotyczące opieki zdrowotnej w naszej okolicy, tu na północy Krakowa – zauważa Magdalena Listoś, sołtys Węgrzc –  Dlatego bardzo się cieszę się,  że filia szpitala wojskowego powstała właśnie w Węgrzcach.

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą pracować w przychodni przy ul. Fortecznej 12 A w godz. od 8.00 – 18.00.

– Poprzez otwarcie tej filii chcemy zapewnić komfort i bezpieczeństwo pacjentom z okolicznych miejscowości – mówi dr n.med. Krzysztof Bury, kierownik Polikliniki 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie  –  Na początek ruszamy z Podstawową Opieką Zdrowotną, a więc z lekarzem rodzinnym zarówno dla dorosłych jak i dzieci, a także z Centrum Zdrowia Psychicznego.

Centrum Zdrowia Psychicznego do Węgrzc zostało przeniesione z Zabierzowa. Centrum działające przy ul. Wrocławskiej swojej siedziby nie zmieniło.

– Nadal obejmujemy opieką mieszkańców dzielnicy Kraków-Krowodrza oraz gmin: Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki – wyjaśnia Wojciech Żarowskikierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu wojskowym w Krakowie – I nadal bez skierowania wsparcie u nas mogą uzyskać osoby doświadczające kryzysu psychicznego.

Rejestracja pacjentów działa już od. godz. 7.00 pod numerem tel:12 630 48 30 

– Mamy w tej chwili ponad 26 tys. mieszkańców, więc taka kompleksowa opieka medyczna, która idzie niejako za pacjentem jest bardzo potrzebna – tłumaczy Jarosław Raźny, wiceprzewodniczący powiatu krakowskiego – Cieszymy się mocno z obecności Centrum Zdrowia Psychicznego, zwłaszcza, że  docelowo z tego, co słyszę opieka psychologiczno-psychiatryczna będzie tu miała bardziej środowiskowy charakter.

W planach są także poradnie specjalistyczne i realizowane wspólnie z powiatem krakowskim i gminą Zielonki powiatem programy zdrowotne.

– Dla mieszkańców najważniejsza jest dostępność, bliskość i jakość usług medycznych – tłumaczy Mirosław Golanko, wójt gminy Zielonki – Mamy coraz więcej mieszkańców i ich potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej rosną, dostęp do specjalistów i leczenia odpowiedniej jakości jest nie do przecenienia.

 

/informacja prasowa/