fbpx
Kraków

Tereny przy lotnisku w Czyżynach wykreślone z rejestru zabytków

fot. Autorstwa Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Teren lotniska w Czyżynach zostanie wykreślony z rejestru zabytków- tak zdecydował Sąd Administracyjny w Warszawie. To kolejny zwrot w sprawie budowy Centrum Nauki Cogiteon i drogi dojazdowej do inwestycji Urzędu Marszałkowskiego.

Budowa realizowana na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny od dłuższego czasu wzbudza ogromne kontrowersje. Zablokowania budowy chce część mieszkańców oraz miejskich aktywistów, którzy tłumaczą, że to jeden z ostatnich terenów zielonych w tym rejonie. Wskazują również, że miejsce to jest cenne historycznie i powinno być chronione. Podobnego zdania był również wojewódzki konserwator zabytków, który w sierpniu ubiegłego roku rozpoczął procedurę wpisania pola wzlotów lotniska do rejestru zabytków. 

Prace nadal były jednak kontynuowane, co wzbudziło kolejne kontrowersje i sprzeciw mieszkańców. Urząd Marszałkowski tłumaczył bowiem, że rozpoczęcie procedury nie jest przeciwskazaniem do dalszego prowadzenia budowy, tym bardziej że wpis do rejestru dotyczył jedynie terenów, na których miała powstać droga prowadząca do Cogiteonu oraz biurowców zlokalizowanych przy ul. Życzkowskiego. 

Teraz ponownie pojawiły się zupełnie nowe okoliczności, bo zaskarżona przez urzędników decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków została uchylona przez Sąd Administracyjny w Warszawie, który wskazał, że wniosek konserwatora zawiera istotne wady. Chodzi m.in. o objęcie wnioskiem całego terenu, a nie konkretnego zabytku i to bez wskazania, dlaczego pole wzlotów powinno być chronione. Tej argumentacji zabrakło i to sprawia, że wniosek musiał zostać uchylony. 

Decyzja sądu oznacza, że przeciwnicy inwestycji realizowanych na terenie dawnego lotniska ponownie stracili jeden z głównych argumentów do blokowania prac. To także zielone światło dla urzędu nie tylko do kontynuowania prac przy Centrum Nauki Cogiteon, ale również kontrowersyjnej drogi dojazdowej.