fbpx
Komunikacja Kraków

Utrudnienia nieuniknione- nadciąga remont ul. Królowej Jadwigi

Zbliża się remont kolejnego odcinka ul. Królowej Jadwigi i duże utrudnienia dla mieszkańców. Te są jednak nieuniknione, bo zakres robót nie pozwala na zorganizowanie choćby ruchu wahadłowego – podkreślali w czasie specjalnego spotkania z mieszkańcami urzędnicy oraz wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, który zapewnił, że miasto zrobi wszystko by wzmocnić transport i komunikację zbiorową tak, by jak najbardziej ograniczać utrudnienia dla mieszkańców. 

W najbliższych dniach rozpocznie się planowany od dłuższego czasu remont 650-metrowego odcinka ul. Królowej Jadwigi. To ogromny problem dla okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców, bo na co najmniej pół roku droga zostanie zamknięta, a przejazd zostanie zachowany jedynie dla dojeżdżających do posesji. W czasie spotkania, które zorganizowano w Centrum Edukacji Agrarnej, mieszkańcy nie kryli emocji i niezadowolenia. Trudno się temu dziwić, bo remont ul. Królowej Jadwigi trwa już od lat, a wykonawca nie spieszy się z ukończeniem robót, na co uwagę zwracał również wiceprezydent Andrzej Kulig.

fot. ZDMK

– Oceniam obecny remont i jego sposób wykonania na 3 na szynach, nie mamy jednak możliwości rozwiązania umowy z obecnym wykonawcą […] Wykonawca tej ulicy nie przerwał robót, prowadzi je długo i uciążliwie, ale prace są prowadzone, a to nie daje nam podstaw do rozwiązania umowy – przekonywał Andrzej Kulig. 

Głównym problemem jest zakres planowanych prac, który nie ogranicza się jedynie do wymiany nawierzchni. Wykonawca- krakowska firma AG System, będzie bowiem odpowiedzialna za modernizację podziemnych sieci: wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej oraz elektrycznej. To wszystko wiążę się z koniecznością wykopania głębokich na 4 metry i szerokich nawet na 5 metrów tuneli, które z kolei nie umożliwiają wprowadzenie ruchu wahadłowego i zachowania ciągłości transportowej na tym odcinku. Nowoczesne metody podziemnego drążenia, bez konieczności wykopów zostały wykluczone już na etapie planowania ze względu na wysokie koszty. 

Dużą część spotkania poświęcono tematowi organizacji komunikacji miejskiej w rejonie prowadzonych prac. Mieszkańcy martwią się bowiem, że nie będą mieli możliwości dojazdu np. do pracy, a dzieci zostaną pozbawione komunikacji, ułatwiającej im dojazd do szkoły- podróż prywatnymi samochodami będzie bowiem mocno ograniczona ze względu na prowadzone prace drogowe i podziemne. Wiceprezydent Krakowa zobowiązał jednak szefa krakowskiego MPK do rozwiązania problemu dojazdu dzieci do szkół i zagwarantowania siatki połączeń w takim zakresie, by każdy z mieszkańców mógł bez przeszkód korzystać z komunikacji autobusowej. 

Urzędnicy zaproponowali, by całkowitym zamknięciem został objęty fragment od ul. Robla do ul. 28 lipca 1943 z zachowaniem dojazdu do posesji. Ruch wahadłowy zostanie wprowadzony na odcinku od ul. Jesionowej do ul. 28 lipca 1943, a ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Na Błonie (od ul. Zarzecze do ul. Hamernia), ul. Borkowskiego, ul. Pększyca-Grudzińskiego i ul. Wyrwy-Furgalskiego w stronę ul. Królowej Jadwigi. 

Komunikacja miejska w czasie remontu

Organizacja komunikacji miejskiej w czasie remontu

Komunikacja miejska ma pojechać z kolei okrężną drogą, choć po obu stronach prowadzonych prac zostaną utworzone tymczasowe przystanki, na których zostanie udostępniona dodatkowa komunikacja miejska. Linia 134 zostanie skierowane na ul. Orła do ul. Księcia Józefa-Salwator-Stadion Cracovii. Linia 102 zostanie poprowadzona przez ul. Wyrwy-Furgalskiego, ul. Pększyca-Grudzińskiego i dalej w kierunku Cichego Kącika, by umożliwić przesiadkę do komunikacji tramwajowej. Do dyspozycji mieszkańców będzie również linia 702, które będzie przejeżdżała przez Chełm, ul. Podłużną, ul. Zaklika, ul. Balicką, ul. Na Błonie, ul. Jesionową aż do ul. Królowej Jadwigi. Autobusy na tej linii będą kursowały z częstotliwością co 10 minut. 

 

Napięty terminarz

Miasto wyznaczyło wykonawcy 8 miesięcy na zakończenie prac. W taki harmonogram nie wierzy część mieszkańców, ale urzędnicy zapewnili, że skrupulatnie będą rozliczali firmę z harmonogramu prac, który z kolei warunkuje wypłatę kolejnych transz wynagrodzenia. Utrzymanie tempa prac i dotrzymanie terminu realizacji jest niezbędne nie tylko ze względu na dobro mieszkańców, ale również ze względu na przyszłoroczne Igrzyska Europejskie. To właśnie w ramach przygotowań do tej imprezy miasto otrzymało na remont ul. Królowej Jadwigi 27 mln złotych rządowego wsparcia.