Ponad tysiąc osób wzięło udział w 3. edycji Międzynarodowej Konferencji „Uwaga! Smartfon”, która po rocznej przerwie powróciła do Krakowa. – Chcemy mówić o zagrożeniu, jakim są urządzenia ekranowe i dawać konkretne narzędzia rodzicom, nauczycielom i osobom, które na co dzień mają do czynienia z problemem, jakim jest coraz częstsze uzależnienie młodych ludzi od smartfonów, tabletów i komputerów – mówił Adam Zych prezes Fundacji ProjektPL. Konferencja zgromadziła ponad 50 ekspertów z całego świata, którzy w ramach wykładów, paneli i warsztatów dzielili się swoją wiedzą z uczestnikami.
Pierwsza edycja „Uwaga! Smartfon” odbyła się w Krakowie dzięki współpracy z krakowskim magistratem i wsparciu wiceprezydenta Andrzeja Kuliga, który zaangażował się w walkę z problemem uzależnień wśród dzieci i który obecny był również podczas zakończonej wczoraj konferencji.
– To problem, który dotyka coraz większej liczby dzieci i o którym trzeba mówić głośno. Uważam, że naszym obowiązkiem jest, by dbać o wszystkich mieszkańców bez względu na wiek, ale dzieci to grupa, która powinna znaleźć się pod szczególną opieką, bo to jest nasza przyszłość. Jeśli więc możemy rozmawiać i wypracowywać rozwiązania, to należy to robić – mówił wiceprezydent Kulig.
Podczas konferencji była okazja wysłuchać m.in. wykładów dr. Cathrine L’ecuyer, która mówiła o tym, jak groźne są nowoczesne technologie dla rozwoju mózgu dzieci, ich edukacji oraz rozwoju psychofizycznego. Zwracała uwagę na rozwiązania, które są już stosowane na świecie.
– Za chwilę będziemy ostatnim państwem, w którym na poważnie zajmiemy się tym problemem, a czemu nie możemy być jednym z pierwszych i dawać przykładów na to, jak walczyć z poważnym zagrożeniem dla naszych dzieci, jakim są dziś smartfony i inne urządzenia ekranowe? – pytał podczas konferencji prezes ProjektPL Adam Zych.
W ramach paneli odbyły się dyskusje nt. skali zagrożeń, łączenia nowoczesnych technologii z tradycyjnymi metodami edukacji, zagrożeniu AI w dzisiejszym świecie czy sposobów ograniczania i uświadamiania młodych ludzi nt. zagrożeń, jakie czyhają na nich w Internecie w ich smartfonach.
W ramach „Uwaga! Smartfon” odbyły się też warsztaty, w ramach których uczestnicy mogli zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu psychologii i psychiatrii oraz konkretne narzędzia do walki z uzależnieniem oraz rozpoznawania symptomów świadczących o rodzącym się być może u ich dzieci problemie.