Osoby z autyzmem mogą oglądać ekspozycje w komfortowych warunkach. Muzeum Nowej Huty i Podziemnej Nowej Huty wprowadziły tzw. ciche godziny zwiedzania.
Niecodzienną, ale jakże ważną ofertę dla osób z autyzmem wprowadzili muzealnicy z Nowej Huty. W każdy czwartek w godzinach 15:00-17:00 w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie obowiązują „ciche godziny”.
– Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób wysoko wrażliwych, do osób ze spektrum autyzmu, ale także do wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców – wyjaśniają.
Jak podkreślają muzealnicy, w trakcie „cichych godzin” należy wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.
– W tym czasie w przestrzeni wystaw nie odbywają się zajęcia z edukatorami i przewodnikami. Przyciszone są też niektóre multimedia – dodają.
Muzeum Nowej Huty mieści się w zabytkowym budynku dawnego kina Światowid. W swojej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej łączy ideę muzeum lokalnego, koncentrującego się na Nowej Hucie i muzeum opowiadającego o doświadczeniu zimnej wojny oraz socjalizmu. Przestrzeń wystawiennicza oddziału obejmuje dawną salę kinową, gdzie prezentowane są wystawy czasowe oraz podziemia budynku wraz z przestrzenią schronu przeciwlotniczego, w których została przygotowana wystawa „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.