fbpx
Kraków

Wiceprezydent Andrzej Kulig potwierdził start w wyborach na prezydenta Krakowa!

fot. Lubię Kraków

Andrzej Kulig będzie kandydował na stanowisko prezydenta Krakowa. Obecny wiceprezydent kilka dni temu został wskazany przez ustępującego ze stanowiska Jacka Majchrowskiego, jako najlepszy kandydat. Do tej pory nie był on brany pod uwagę w przedwyborczych sondażach. Zdaniem wielu, ma on jednak realne szanse na to, by dostać się co najmniej do drugiej tury wyborów. Przemawia za nim znajomość miasta i doskonała orientacja w sprawach urzędowych, którym pilotuje od dłuższego czasu. – Z moich rozmów z mieszkańcami- także tymi młodymi, wynika, że chcą się czuć bardziej upodmiotowieni. Chcą, żeby miasto z nimi prowadziło autentyczny dialog i to jest coś, czego mnie osobiście brakuje i chciałbym to zmienić. Po rozmowie z rodziną podjąłem decyzję, że będę kandydował na urząd prezydenta – powiedział Andrzej Kulig.

Kilka dni temu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w przyszłorocznych wyborach na prezydenta Krakowa. Po 21 latach postanowił odejść ze stanowiska, ale wskazał, że w jego ocenie najlepszym kandydatem będzie obecny wiceprezydent Andrzej Kulig, który od lat funkcjonuje w administracji i doskonale zna strukturę zarządzania miastem, nie boi się też brać odpowiedzialności i podejmować zdecydowanych decyzji i działań.

Wiceprezydent zadeklarował dziś, że chce ewolucji Krakowa, ma swoje pomysły na zmiany i dostrzega przestrzeń, w której zabrakło pewnych działań ze strony ustępującego prezydenta Majchrowskiego. Jednocześnie podkreślił też, że nie należy do żadnej partii politycznej i nie będzie też partyjnym kandydatem.

– Nie zabiegam o poparcie żadnej partii politycznej. 60 lat funkcjonuję w tym mieście na różnych stanowiskach. Ani asystentury, ani adiunktury, ani profesury na uniwersytecie, ani stanowisk dyrektorskich nie zawdzięczałem żadnej partii i nie mam zamiaru występować, czy też całować po rękach żadnych liderów partii politycznej – oświadczył wiceprezydent Kulig.

Andrzej Kulig w ostatnich miesiącach wziął na siebie ciężar rozmów z mieszkańcami i udział w konsultacjach społecznych. Głośno było również o jego interwencji w sprawie hulajnóg elektrycznych, które były porzucane przez użytkowników w różnych miejscach, często utrudniając przejście pieszym czy poruszanie się osobom niepełnosprawnym bądź, stwarzając zagrożenie dla pieszych i kierowców. Zapowiada, że dalej chce kontynuować rozpoczęty dialog z mieszkańcami, który jego zdaniem jest kluczowy, a którego do tej pory często brakowało. Zwrócił też uwagę, że konsultacje społeczne nie zawsze przynosiły pożądany efekt, ale to nie oznacza, że nie są one ważne.

Kulig zapowiedział też, że jeśli rzeczywiście zostanie prezydentem Krakowa, to będzie chciał wprowadzić w funkcjonowaniu pewne korekty, które sprawią, że w magistracie nie będzie „świętych krów”. – Udowodniłem to na uczelni, że stawialiśmy na partnerstwo i wszyscy byli równi – przekonywał wiceprezydent Krakowa, który zwrócił uwagę, że z jego obserwacji wynika, iż w urzędzie znajdują się osoby, które często hamują ciekawe i bardzo pożyteczne inicjatywy swoich podwładnych, zamiast dać im pole do działania i pomóc w realizacji pomysłów. Jak zadeklarował- to właśnie powinno się zmienić.

Wyborcza karuzela

Do tej pory w sondażach przedwyborczych, jako kandydatów z największą szansą do objęcia fotela prezydenta Krakowa wymieniało się Łukasza Gibałę, Małgorzatę Wassermann, czy Aleksandra Miszalskiego. Pojawienie się w tym gronie Andrzej Kuliga może być jednak atrakcyjną alternatywą dla mieszkańców, którzy dostrzegali błędy Jacka Majchrowskiego, ale jednocześnie oczekują ewolucji, a nie totalnej rewolucji i zmiany polityki miasta, na tę opartą na niezwykle atrakcyjnych zapowiedziach niektórych kandydatów. Realne szanse Andrzeja Kuliga wskażą z pewnością najbliższe sondaże, które dadzą odpowiedź na pytanie, czy jego rozpoznawalność i aktywność, przełożą się na zaufanie wyborców.

Kim jest Andrzej Kulig?

Andrzej Kulig urodził się w 1963 roku w Krakowie. Jest specjalistą w zakresie prawa konstytucjonalnego. Oprócz pełnienia funkcji wiceprezydenta Krakowa jest też wykładowcą akademickim i działaczem samorządowym. W przeszłości pełnił m.in. funkcję dyrektora gabinetu wojewody małopolskiego, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dyrektora Urzędu Miasta Krakowa oraz pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej. Obecnie zajmuje się w mieście polityką społeczną, kulturą i promocją miasta.