Trwają prace nad przekształceniem 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w państwowy instytut badawczy. Proces ten ma na celu rozwój naukowy, szkolenie lekarzy, w tym przyszłych lekarzy-żołnierzy, oraz wdrażanie nowatorskich metod leczenia. „Bezpieczeństwo to nie tylko inwestycje obronne,” przekonywał dziś w Krakowie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że rozwój wojskowej służby zdrowia jest niezbędny w kontekście sytuacji geopolitycznej związanej z agresją Rosji na Ukrainę. „Potrzebne są inwestycje nie tylko w infrastrukturę medyczną, ale także, albo przede wszystkim w ludzi. Nieprzypadkowo o wyzwaniach stojących dziś przed medycyną wojskową rozmawiamy w Krakowie, gdzie mam nadzieję już niebawem powstanie drugi po Warszawie Wojskowy Instytut Medyczny” – mówił po wizytacji szpitala. Prace nad przekształceniem szpitala już ruszyły, a zakończenie procesu planowane jest na koniec tego roku. „Mamy czas do końca roku,” informuje dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik, p.o. dyrektora szpitala wojskowego w Krakowie. „Stworzenie w Krakowie Wojskowego Instytutu Medycznego to dla nas wyzwanie i szansa na rozwój.”
Szpital wojskowy przy ul. Wrocławskiej, zwłaszcza po przeprowadzce Szpitala Uniwersyteckiego do Prokocimia, stał się ważnym elementem krakowskiej służby zdrowia. „Liczba pacjentów, którzy trafiają do nas na SOR wzrosła trzykrotnie,” tłumaczy dyr. Guzik. W ubiegłym roku przyjęto na SOR prawie 30 tysięcy osób. Szpital może się pochwalić nowatorskimi rozwiązaniami w opiece nad pacjentami. Klinika Intensywnej Terapii i Anestezjologii prowadzi pilotażowy program kompleksowej opieki okołooperacyjnej, który poprawia jakość leczenia i komfort pacjentów. „Taka wspólna opieka nad pacjentem poprawia jakość leczenia i zwiększa jego komfort, co pozwala na szybszą rekonwalescencję” – tłumaczy prof. dr hab. Wojciech Szczeklik, kierownik kliniki.
W Oddziale Intensywnej Terapii stosowane są nowoczesne metody leczenia, w tym wszystkie dostępne terapie pozaustrojowe, takie jak terapie nerkozastępcze, dializy wątrobowe oraz leczenie z zastosowaniem ECMO. Oddział pozostaje w gotowości do zastosowania ECMO tętniczo-żylnego, które wspiera krążenie w stanach krytycznych. W szpitalu działa również Zespół Wczesnego Reagowania, który natychmiast reaguje na pogorszenie stanu pacjentów. „Taka wspólna praca zwiększa bezpieczeństwo pacjentów,” zapewnia prof. Szczeklik.
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii będzie miała do dyspozycji 16 łóżek intensywnej terapii i 20 sal zabiegowych w nowym budynku, który ma być gotowy do końca przyszłego roku. „Najnowocześniejszy sprzęt już mamy. Brakuje nam tylko miejsca,” mówi Wojciech Szczeklik. Szpital pełni ostre dyżury replantacyjne dla pacjentów z całej Polski, co wymaga precyzyjnej pracy zespołu. „Mikrochirurgia to pasjonujące, bardzo potrzebne a także bardzo trudne i wymagające operacje,” tłumaczy lek. med. Paweł Maleta, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu.
5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie to placówka o wysokim poziomie medycznym, która nie tylko świadczy opiekę zdrowotną, ale także aktywnie uczestniczy w szkoleniu lekarzy i rozwijaniu nowych metod leczenia. Przekształcenie w instytut badawczy otwiera przed szpitalem nowe możliwości i wyzwania.